Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada ztracené argentinské ponorky. Pátrání je drsný závod s časem, posádka se může co nevidět udusit

Záhada ztracené argentinské ponorky. Pátrání je drsný závod s časem, posádka se může co nevidět udusit

Argentinské námořnictvo dál pátrá po ztracené ponorce, s níž minulou středu ztratilo spojení. Do pátrání se zapojily i další státy a pomáhá také americká NASA. Přesto se plavidlo se 44 lidmi na palubě nedaří najít. Posádce přitom dochází čas.

Ponorka se ztratila v zálivu San Jorge asi 430 kilometrů od pobřeží. Plula z jihoargentinského přístavu Ushuaia do základny Mar del Plata.

S pátráním argentinské armádě pomáhají kromě NASA také síly Velké Británie, Chile, Peru nebo Brazílie. Mezinárodní tým tvoří celkem 11 lodí a 10 letadel.

„Ztrojnásobili jsme úsilí, hledáme na povrchu i pod vodou. Lodě pročesávají trasu plavidla a celou oblast od severu na jih, od jihu na sever,“ komentuje pro CNN průběh pátrací akce mluvčí základy Mar del Plata Gabriel Galeazzi.

Kyslík maximálně na 10 dní

Ponorka měla zabudovaný systém varování. V případě nouze se na hladinu měly vynořit bójky, které vysílají signály. To se ale zatím nestalo. Argentinská armáda sice zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, nemohla je však lokalizovat. Později potvrdila, že ze stroje nepocházely.

„Plavidlo mohlo překonat katastrofu, ale zároveň nějaká menší závada mohla způsobit, že někde uvízlo nebo je někde vzhůru nohama,“ popisuje neznámé nástrahy bývalý potápěč amerického námořnictva a člen ponorkových posádek William Reed.

Argentinský stroj má své nejlepší časy už za sebou. Zkonstruovali ho v 80. letech, před pěti lety prošel renovací, při které dostal nový motor a baterie. Trup pochází z roku 1985. Motor je dieslový, což situaci ještě komplikuje. „Pokud se ponorka potopila, ale zůstala neporušená, má posádka kyslík asi na týden až deset dní,“ odhaduje dobu přežití Peter Layton z Griffithovy univerzity.

Podle ředitele mezinárodní bezpečnosti na Lowy Institute Euana Grahama je ponorka vyrobená tak, aby její odhalení bylo složitější než v případě běžné lodi. Plavidlo na dně moře navíc nevydává hluk, takže je nutné mít přístroje, kterými experti prostor zmapují. Takové se používaly například při hledání ztraceného letadla MH370.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU: Klikejte na volební speciál INFO.CZ. >>>

Lokalizace neznamená záchranu

Situaci by zřejmě nepomohlo, ani kdyby armáda poslala do oblasti pátrat další ponorku. „Nic dalšího by to nepřineslo, protože nemáme technologie,“ konstatoval kapitán argentinského námořnictva Hector Alonso.

Ani pokud by se ponorku podařilo lokalizovat, nemá posádka vyhráno. Vylovit plavidlo včas z oceánu bude složité. Situaci navíc komplikuje počasí. Patagonie je typická častými bouřemi a vysokými vlnami.

„Je náročné operovat v 8metrových vlnách. Nevíme ani v jakém stavu je trup stroje,“ vysvětluje Graham.

Nevlídné počasí by mělo podle meteorologů americké stanice CNN vydržet ještě nejméně 48 hodin. Čas na záchranu případných přeživších se přitom nemilosrdně krátí.