Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadná smrt ruského experta na vesmírný program. Zavraždili ho přímo v cele?

Záhadná smrt ruského experta na vesmírný program. Zavraždili ho přímo v cele?

Na první pohled by na tom nebylo nic moc zajímavého: Ruská média informovala o smrti dvaapadesátiletého muže ve vyšetřovací vazbě. Tím mrtvým ale tentokrát byl Vladimir Evdokimov, bývalý vysoce postavený manažer ruské Federální kosmické agentury Roskosmos. Podle vyšetřovatelů se dost možná stal obětí vraždy, kterou si někdo objednal. Čelil obvinění z podvodu v hodnotě zhruba 75 milionů korun, a nejspíš toho věděl příliš mnoho.

Evdokimova zatkla policie v prosinci kvůli podezření ze zpronevěry v ruské státní firmě, ve které pracoval před několika lety. A není jediným úředníkem vesmírného programu, který byl zatčen kvůli podezření z podvodů. Ruský vesmírný program zmítá v posledních letech jeden skandál za druhým. Snahy vybudovat nový startovací komplex na Dalekém východě ochromily korupční aféry.Jak ale na webu píše deník Moscow Times, až dosud se kvůli tomu v této sféře neumíralo. 

Evdokimov pobýval ve vazební cele s dalšími šesti muži a cela byla nepřetržitě monitorována. Na celu si nestěžoval, přesto jej poslali do jiného zařízení a to bez udání jakéhokoliv důvodu. Na novém místě pobýval s dalšími 11 vězni a cela nebyla pod dohledem kamer. Většina z těchto vězňů čelila obvinění z hospodářských zločinů.

Kolem 4 hodiny ranní 18. března bylo nalezeno jeho tělo v koupelně cely. Vyšetřovatelé objevili 3 bodné rány – dvě zasáhly srdce a jedna krk. Bylo zřejmé, že o sebevraždu nejde a vyšetřování se rychle začalo točit kolem nájemné vraždy. Evdokimov měl totiž v úmyslu spolupracovat s vyšetřovateli ohledně podvodů ve vesmírném průmyslu.

Před svým zatčením byl Evdokimov ředitelem kontroly kvality, v době jeho působení se Roscomos transformoval z federální agentury, jakou je třeba NASA, na obří státní firmu.

Nový subjekt neměl pouze pracovat na vesmírných součástkách ale i zefektivnit průmysl jako takový. Evdokimov se k velkému úkolu dostal po působení v dalších státních firmách, mimo jiné v podniku Mikojan-Gurevič, který vyrábí letadla. A právě kvůli případu zpronevěry zmíněných 75 milionů korun mezi lety 2007 - 2009 v této firmě byl zatčen. V ruském tisku se spekulovalo o tom, že zná informace ohledně dalších podvodů.