Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákaz notebooků a tabletů na palubě letadel se kvůli teroristům šíří. Jsou Češi další na řadě?

Ve Spojených státech a následně i Velké Británii se chystají další zpřísnění letecké dopravy. Pasažéři letící z některých severoafrických a blízkovýchodních zemí si nebudou moci vzít na palubu letadla větší elektronické zařízení, než je mobilní telefon. Takové omezení dokáže značně zkomplikovat život. V Česku zatím žádné takové nařízení nepadlo. Proč Američané a Britové přicházejí s tak přísným opatřením? Redakce INFO.CZ se ptala bezpečnostního experta Andora Šándora. 

Tajné služby mají údajně informace, že jsou teroristé stále vynalézavější a dokážou schovat výbušninu i do elektroniky. „Kdyby Američané a posléze Britové neměli důvod tu věc takto řešit, tak to určitě neudělají. Nějaké indicie tam zcela nechybně být musí, a proto se domnívám, že je to rozhodnutí opřené o nějakou zpravodajskou informaci,“ domnívá se bezpečnostní poradce a bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Nařízení zkomplikuje cestování například pro lidi, kteří jsou zvyklí na palubách letadel pracovat. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se opatření mělo v budoucnu týkat všech letů. „To by k tomu musel být nějaký důvod. Toto opatření je podle mého názoru jednoznačně vyhodnoceno na základě zpravodajské informace dotýkající se těch států, které jsou na tom seznamu,“ míní Šándor a dodává, že vyloučit se to ale úplně nedá.

Zákaz vybrané elektroniky mnohé překvapuje, zároveň se zajímají o to, proč notebooky na palubě lidé cestující z vybraných zemí mít nemohou a mobilní telefony ano. Důvody budou pravděpodobně dva a to, že čím větší zařízení, tím více se v něm dá propašovat, druhý pak ryze praktický.

„Ty mobily vyloučily zřejmě proto, že jsou malé a pro řadu lidí by to bylo krajně nepraktické. V zásadě by pasažéři byli dlouhou dobu bez mobilního spojení. Což byl pravděpodobně také jistý fakt, který v tom hrál roli,“ vysvětluje Šándor.

Na ruzyňském letišti se nic podobného nechystá. „Žádný takový požadavek jsme z oficiálních míst nedostali,“  uvedla Marika Janoušková, mluvčí Letiště Václava Havla. Čeští cestovatelé mohou být zatím klidní. Na vyjádření českého ministerstva vnitra redakce INFO.CZ čeká.