Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakázaná munice. Turecko použilo chemické zbraně, tvrdí kurdští lékaři

Zakázaná munice. Turecko použilo chemické zbraně, tvrdí kurdští lékaři

Po útoku turecké armády vykazuje několik civilistů ze severosyrské oblasti Afrín spravované kurdskými milicemi známky otravy plynem. Turecko užití chemických zbraní v oblasti popírá. Informovaly o tom kurdský tisk, syrská státní agentura SANA i exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Podle kurdských lékařů, na které se tisk odvolává, trpí šest lidí pocitem nedostatku vzduchu, zvracením a vyrážkou. Agentura SANA uvedla, že turecké jednotky vypálily v noci na dnešek několik střel obsahujících "toxické látky" na jednu z vesnic v oblasti Afrín poblíž tureckých hranic.

Turecká armáda dnes vydala prohlášení, v němž užití mezinárodně „zakázané munice“ během operace v Afrínu popřela. Dodala navíc, že v regionu cílí pouze na pozice údajných teroristů, nikoliv civilního obyvatelstva.

Užití chemický zbraní v Sýrii dnes odmítl i turecký diplomatický zdroj agentury Reuters, který obvinění označil za propagandu. "Jsou to neopodstatněná obvinění, Turecko nikdy nepoužilo chemické zbraně. Na civilisty bereme během operace ... maximální zřetel," řekl agentuře činitel.

Turecko od 20. ledna cílí v Afrínu na tamní kurdské milice YPG, které označuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara považuje PKK za teroristickou organizaci. Kurdové z PKK vedou na jihovýchodě Turecka už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek