Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakladatele WikiLeaks Assange to v úkrytu přestává bavit. Žádá volnost

Zakladatele WikiLeaks Assange to v úkrytu přestává bavit. Žádá volnost

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange vyzval Velkou Británii a Švédsko, aby mu umožnily dostat se znovu na svobodu. Od roku 2012 se ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně z obavy, že by byl vydán do Švédska a posléze do USA, kde by mu mohl hrozit vysoký trest.

„Vyzývám Británii a Švédsko, aby udělaly správnou věc a osvobodily mě,“ řekl Assange britské stanici BBC. „"Obě tyto země podepsaly dohody, které uznávají OSN a její mechanismy ochrany lidských práv,“ dodal.

Před rokem komise při Radě bezpečnosti OSN pro lidská práva označila současný stav za svévolné zadržování. Vyzvala tehdy, aby byl Assange osvobozen a dostal odškodnění. Londýn i Stockholm se ale proti stanovisku komise ohradily. Podle nich se Assange rozhodl na velvyslanectví žít dobrovolně. Ambasádu prý může kdykoli opustit.

Australan Assange se pobytem na ekvádorské ambasádě v Británii snaží zabránit svému vydání do Švédska kvůli obvinění, že se v roce 2010 dopustil znásilnění. To odmítá a tvrdí, že se obává vydání ze Švédska do USA kvůli trestnímu vyšetřování činnosti WikiLeaks.

V lednu Assange nabídl, že se nechá vydat do USA, pokud Washington zaručí jeho práva. Nabídku podmínil tím, že americký prezident udělí milost Chelsea Manningové, která kdysi WikiLeaks předala statisíce dokumentů a byla za to odsouzena. Bývalý prezident Barack Obama v posledních dnech svého mandátu Manningové, kterou soud poslal do vězení na 35 let ještě jako Bradleyho Manninga, trest skutečně zmírnil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek