Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek zamíří do Súdánu, má jednat o osudu vězněného Čecha

Zaorálek zamíří do Súdánu, má jednat o osudu vězněného Čecha

Ministr zahraničí by měl do africké země zamířit příští neděli, uvedl to místní server Sudan Tribune. Podle něj se má kromě standardních témat a jednání s jeho protějškem řešit i citlivý případ Petra Jaška, kterého tamní soud v lednu poslal na dvacet let za mříže za údajnou špionáž. Ministerstvo zahraničí o cestě na svých stránkách zatím neinformuje.

Anonymní zdroj Sudan Tribune řekl, že tématem jednání má být i osud Petra Jaška. O něm web píše jako o "filmaři odsouzeném na doživotí". Zaorálek usiluje o jeho propuštění a návrat do Česka.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015. Podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu. V lednu dostal podle tuzemské diplomacie 20 let vězení.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v minulosti mluvil o tom, že trest je ve skutečnosti vyšší. Mělo se podle něj jednat o 23,5 let vězení. To tuzemská diplomacie odmítala. Případ a návrat Čecha domů označovala za nejvyšší prioritu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek