Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Západ děsí extremisté v rakouské vládě. Tajné služby prý kvůli vazbám na Rusy tlumí spolupráci

Západ děsí extremisté v rakouské vládě. Tajné služby prý kvůli vazbám na Rusy tlumí spolupráci

Extrémní pravice v rakouské vládě vzbuzuje obavy u západních zpravodajských služeb. Ty dle informací, které se objevily v rakouských médiích, kvůli straně Svobodných (FPÖ) omezily spolupráci s tamní rozvědkou. Obávají se vyzrazení tajných informací. Strana v minulosti aktivně šířila ruskou propagandu a má napojení přímo na Kreml.

FPÖ šířila ruskou propagandu v době migrační krize. Na internetu publikovala falešné zprávy o uprchlících přicházejících do Rakouska. Členové strany tehdy veřejnosti předkládali informace o „zaručeném počtu džihádistů, kteří s uprchlickou vlnou přišli do Evropy“. Později se ukázalo, že čísla poskytli právě Rusové.

Nyní je FPÖ členem nové rakouské vlády. Spravuje například důležitá ministerstva obrany, vnitra a zahraničí. A nejen proto rostou u rakouských spojenců obavy. FPÖ v roce 2016 podepsala dohodu o spolupráci se stranou ruského prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusko.

Podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyjádřila znepokojení nad vývojem politické scény v Rakousku i německá kancléřka Angela Merkelová. Berlín takovou informaci popřel. Už dříve se však z Německa přes hranice linulo hlášení, že tamní vláda bude tu rakouskou sledovat kvůli FPÖ daleko pečlivěji, než je obvyklé.

Obavy mají také zpravodajské služby. Zahraniční rozvědky údajně utlumily spolupráci s tou rakouskou na minimum. Domnívají se, že by se za nové situace mohly tajné informace ocitnout v nesprávných rukou. „Myslí si, že jsme neprofesionální,“ konstatoval pro rakouský list Der Standard jeden ze zpravodajců.

Aby pochyby zahnal, ujistil kancléř z lidové strany Sebastian Kurz, že jeho vláda hodlá i nadále držet proevropský kurz. Zároveň však chce, aby Rakousko bylo jakýmsi mostem mezi západní a východní Evropou.

Odborníci jsou ale k takové vizi skeptičtí. Odkazuje na doby studené války, kdy Rakousko bylo neutrální a nepřipojilo se ani k Severoatlantické alianci, ani Varšavské smlouvě. „Toto stavění mostů je historicky přeceňované. V té vizi je jakýsi narcismus v domněnce, že na nás záleží,“ prohlásil pro web Daily Beast publicista Hans Rauscher.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek