Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zásadní problém Marine Le Penové: Ani pár týdnů před volbami nemá peníze na kampaň

Zásadní problém Marine Le Penové: Ani pár týdnů před volbami nemá peníze na kampaň

Marine Le Penová si stěžuje na francouzské banky. Nechtějí jí totiž dlouhodobě půjčit na prezidentskou kampaň a čas mezitím rychle letí. Le Penová to vnímá jako diskriminaci. Ostatním kandidátům prý banky peníze poskytly. Kandidátka Národní fronty se proto rozhodla znovu hledat pomoc v zahraničí. dosud totiž potřebné miliony nesehnala, jak podle mserveru Newsweek přiznala na začátku týdne.

Marine Le Penová, která by ve volbách dle výzkumů nyní skončila na druhém místě za Emmanuelem Macronem, musela o půjčku požádat zahraniční banku. „Co jiného jsem mohla dělat? Francouzské banky půjčily všem ostatním kandidátům kromě mě,“ rozčílila se Le Penová.

Na prosbu magazínu Newsweek o vyjádření reagovala jen jedna francouzská banka. Societe Generale uvedla, že ze zásady nepůjčuje žádným politickým stranám. Ostatní finanční ústavy na výzvu Newsweeku k reakci neodpověděly.

Le Penová minulý týden uvedla, že dvě půjčky v hodnotě asi šest milionů euro si vzala od politického fondu Cotelec, na který dohlíží otec kandidátky a zakladatel Národní fronty Jean-Marie Le Pen. Není to poprvé, kdy Le Penová hledá podporu v zahraničí, vyšlo mimo jiné najevo, že v roce 2014 získala strana od neznámého člověka z Ruska půjčku ve výši devět milionů euro. Le Penová ale nyní vyvrátila, že by si chtěla finance půjčovat od Rusů nebo ruských bank i tentokrát. Spekulacím nahrávala i její nedávná překvapivá schůzka s Vladimirem Putinem.

Ruské zapojení do voleb na západě se stalo ožehavým tématem hlavně po loňských amerických volbách. Nakolik je mohli ovlivnit ruští hackeři, se stále ještě neprokázalo.

Prezidentský kandidát ve Francii může za kampaň utratit v prvním kole voleb maximálně 16,851 milionů euro. Pokud postoupí do druhého kola, navyšuje se částka na 22,509 milionů. Všichni kandidáti, kteří dostanou v prvním kole hlasování 5 a více procent hlasů, mají nárok na proplacení nákladů ve výši 47,5 % vynaložených financí.