Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zásadní zlom: Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort čelí obvinění z konspirace proti USA

Zásadní zlom: Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort čelí obvinění z konspirace proti USA

Bývalý šéf kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort se dnes vydal do rukou federálních úřadů, informovaly s odvoláním na nejmenované zdroje CNN a New York Times. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který vyšetřuje údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb, Manaforta obvinil dvanácti těžkých trestných činů včetně spiknutí proti Spojeným státům, daňových úniků a praní špinavých peněz. 

V obvinění vůči Manafortovi se dle ČTK například uvádí, že Manafort a jeho společník Rick Gates si díky službám pro ukrajinské činitele přišli na desítky milionů dolarů a že peníze od roku 2006 přinejmenším do loňského roku „prali“ přes řadu amerických i zahraničních společností. 

Manafort se do rukou spravedlnosti vydal na pobočce FBI přibližně v 8.15 místního času, v doprovodu svého právníka. Kromě Manaforta se na ministerstvu spravedlnosti přihlásil i jeho obchodní partner Rick Gates. Manafort i Gates nyní budou vyfotografováni, budou jim sejmuty otisky prstů, a ještě dnes by měli být transportováni k federálnímu soudu ve Washingtonu.

Manafort byl celkem obviněn z dvanácti trestných činů: klamání daňových a justičních úřadů, spiknutí proti státu, praní špinavých peněz, daňových úniků, působení ve prospěch cizího státu bez registrace a sedmi případů zatajování účtů v zahraničních bankách. 

Gatesovo jméno je podle deníku The New York Times provázáno s Manafortovou firmou založenou na Kypru, přes kterou Manafort přijímal platby od obchodníků a politiků z východní Evropy. Další účty měl Manafort v karibském ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny a na Seychelách. Přes tajná konta v cizině prošlo podle obvinění 75 milionů dolarů (1,65 miliardy korun), přes 18 milionů se Manafortovi podařilo „vyprat“.

Podle deníku The New York Times učinil v pondělí přiznání také někdejší spolupracovník Donalda Trumpa v prezidentské kampani George Papadopoulos, který uvedl, že lhal FBI o svých kontaktech s ruským profesorem s vazbami na Kreml.

Tiskový mluvčí Bílého domu odmítnul situaci jakkoliv komentovat. Prezident Trump se ke kauze vyjádřil na svém twitteru. „Promiňte, ale je to rok, co Paul Manafort pracoval v Trumpově kampani. Proč se nezaměřují na podfukářskou Hillary (Clintonovou) a demokraty?“ napsal prezident. V dřívějším tweetu poznamenal, že řeči o ruské stopě se vedou v době, kdy se republikáni snaží prosadit „historickou“ daňovou reformu. „Je to náhoda? NENÍ,“ napsal šéf Bílého domu.

Paul Manafort je lobbista, který se ke trumpově kampani přidal v dubnu 2016. Jeho hlavním úkolem tehdy bylo zabezpečit Trumpovi dostatek hlasů v rámci Republikánské strany. V trumpově týmu skončil v srpnu loňského roku ve chvíli, kdy se média začala zajímat o jeho pracovní kontakty v zahraničí – a zejména o finanční odměny, které inkasoval od proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. 

Manafort podle dřívějších zjištění médií zřejmě už v roce 2005 vypracoval tajnou strategii, která měla ve prospěch ruského prezidenta Vladimira Putina ovlivnit politiku, obchody a zpravodajství v USA, Evropě a v bývalých sovětských republikách. Z objevených dokumentů vyplývá, že Manafortpracoval pro ruského miliardáře Olega Děripasku.

Ještě během svého působení ve volební kampani se Manafort spolu s Trumpovým synem Donaldem mladším a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem sešel s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou, od které čekali kompromitující informace o demokratické kandidátce Hillary Clintonové.