Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zásadní změna v USA: Trump se zbavil Tillersona, otěže americké diplomacie přebírá šéf CIA Pompeo

Zásadní změna v USA: Trump se zbavil Tillersona, otěže americké diplomacie přebírá šéf CIA Pompeo

Americký prezident Donald Trump se rozhodl udělat změnu na veledůležitém místě. Dosavadní ministr zahraničí Rex Tillerson končí a na jeho místo se posunul šéf CIA Mike Pompeo. V čele CIA stane poprvé v historii žena - Gina Haspelová, která doposud působila jako Pompeova zástupkyně. 

Pompeo odvede v čele americké diplomacie „fantastickou práci“, napsal Trump na svém twitteru. Tamtéž rovněž poděkoval Rexi Tillersonovi za odvedenou práci. 

Podle deníku the Washington Post požádal Trump Tillersona o odstoupení už v pátek. Ministr zahraničí se dnes vrátil ze cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením.

Deník s odkazem na tři nejmenované zdroje z Bílého domu tvrdí, že Trump chtěl vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají.

O Tillersonově odchodu se spekulovalo od loňského října, kdy se objevily první informace o neshodách mezi prezidentem a ministrem zahraničí, který loni přišel do vlády z pozice šéfa ropné společnosti Exxon Mobil. Trump se s Tillersonem několikrát dostal do veřejného sporu, naposledy v pondělí se lišily jejich komentáře k politice Ruska. Známé jsou i jejich rozpory v postoji vůči KLDR. Veřejně ale Trump odchod Tillersona zatím nezdůvodnil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek