Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zásadní zpráva pro Čechy v Británii. Mayová v Bruselu slíbila, že Evropany kvůli brexitu nebude vyhánět

Zásadní zpráva pro Čechy v Británii. Mayová v Bruselu slíbila, že Evropany kvůli brexitu nebude vyhánět

Britská vláda chce po brexitu zajistit co největší jistotu pro více než tři miliony občanů Evropské unie, kteří nyní v Británii žijí. Lídrům ostatních 27 evropských zemí to večer řekla britská premiérka Theresa Mayová s tím, že věc je pro ni prioritou.

Jistota pro občany EU v Británii, ale také Brity žijící v jiných zemích EU, je základní prioritou i pro unijního vyjednavače Michela Barniera. Rozhovory o této problematice jsou jedním ze tří hlavních okruhů první fáze vyjednávání o odchodu Británie z EU, které začalo v pondělí.

Mayová své partnery seznámila s návrhem, jak by věc chtěl vyřešit Londýn. Také ona podle informací ČTK oznámila, že má zájem na rychlém vyřešení otázky.

Mandát, který k jednání Barnierovi dalo 27 zemí EU, předpokládá pro všechny občany unie, kteří budou v Británii žít k okamžiku britského odchodu z EU, stejná práva jako měli před brexitem.

Britská vláda nyní navrhuje dohodou stanovit rozhodné datum někdy mezi britským oznámením o záměru odejít letos na konci března a faktickým odchodem země z unie.

Podle informací ČTK řekla Mayová ostatním premiérům a prezidentům, že občanům unie nabídne jistotu: „Nikdo, nikdo z těch, kdo jsou v zemi legálně, nebude muset odejít a nebudou rozdělovány rodiny. Lidé, kteří do britského odchodu z EU na jaře 2019 přesáhnou pět let pobytu v zemi, budou mít právo na zisk trvalého pobytu a ti, kteří v zemi byli do onoho rozhodného data, budou moci zůstat, dokud pětileté období nenaplní,“ zaznělo údajně za zavřenými dveřmi. 

Británie také nabízí jednoduchou administrativu a navrhuje také pravděpodobně dvouleté období, které má lidem umožnit, aby dali svůj pobyt v Británii právně do pořádku. Premiérka také ostatním šéfům států a vlád řekla, že od nich očekává reciprocitu. Tedy že stejná pravidla se budou vztahovat na britské občany žijící v jiných zemích unie.

Už při příchodu na jednání dávali někteří politici z jiných unijních zemí najevo, že s Mayovou o jejích návrzích diskutovat nebudou. Podle unijní strany jsou podobné věci tématem právě pro rozhovory mezi týmy Michela Barniera a britského vyjednavače Davida Davise.

Mayová následně večerní jednání summitu opustila a šéfové států a vlád ostatních 27 unijních zemí diskutují o brexitu s Barnierem a následně i mezi sebou.