Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zastřelený policista z Paříže zasahoval v Bataclanu a pomáhal s uprchlíky. Byl zkušený, vzpomínají kolegové

Zastřelený policista z Paříže zasahoval v Bataclanu a pomáhal s uprchlíky. Byl zkušený, vzpomínají kolegové

Když předloni v listopadu teroristé zaútočili na pařížský klub Bataclan, on byl jedním ze stovek mužů, kteří proti nim zasahovali. O rok později se tam vrátil na koncert, kterým podnik znovu otevíral. Další setkání s teroristy se ale stalo Xavieru Jugelému osudným. Právě jeho včera zastřelil atentátník na třídě Champs-Élysées.

Atentátníci napojení na tzv. Islámský stát zavraždili v roce 2015 v Bataclanu devadesát lidí. Další koordinované útoky na jiných místech v Paříži zvýšily počet obětí až na 130. Koncert Stinga, kterým se o rok později klub znovu otevíral, tak měl vyslat vzkaz, že se islamistům nepodaří zvítězit.

Zastřelený policista Xavier JugeleZastřelený policista Xavier Jugeleautor: ČTK

„Jsem rád, že tu jsem. Jsem rád, že se Bataclan znovu otevírá. Je to symbolické. Jsme tu dnes v noci jako svědci. Jsme tu, abychom bránili naše občanské hodnoty. Tento koncert se koná, aby oslavil život, aby řekl ‚ne‘ teroristům,“ prohlašoval Jugelé.

Nyní Paříž a s ní celá Francie vstřebávají další ránu. Atentátník ve čtvrtek večer zaútočil na třídě Champs-Élysées na policisty střežící sídlo tureckého kulturního střediska. Jednoho z nich zabil. Obětí byl právě Jugelé.

Kolegové o něm tvrdí, že byl zkušeným a oddaným policistou. Sdružení Flag!, které bojuje za práva policistů z komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů a v němž se Jugelé angažoval, vyvěsilo na Facebook strážníkovu fotku se slovy „Nikdy na tebe nezapomeneme.“

Jugelé nebyl aktivní jen ve Francii. Během migrační krize neváhal vyrazit do Řecka. V jihoevropské zemi loni a předloni pomáhal se zvládnutím velkého počtu příchozích uprchlíků.

Teď se stal obětí jednoho z téměř tuctu útoků na francouzské policisty, které teroristé podnikli od roku 2012. Jeho vrah, Karim Cherufi, přitom podle původního rozsudku měl stále sedět ve vězení. Tam ho soud poslal za pokus o vraždu dvojice policistů. Původní 20letý trest z roku 2003 mu po odvolání zkrátili na 15 let. Kdy ho skutečně propustili, však není zřejmé.

Francouzské úřady Cherufiho ale nepřestaly sledovat ani na svobodě. V únoru ho vyšetřovatelé zadrželi za vyhrožování policistům. Následně však museli 39letého muže pro nedostatek důkazů propustit.

Po včerejším útoku provedla policie v jeho domě razii. V autě použitém během útoku našla brokovnici, nůž, korán a nedaleko místa vraždy i dopis chválící tzv. Islámský stát. Ten má během posledních dvou let na svědomí už 230 francouzských životů.

Přihlásila se i k čtvrtečnímu atentátu. Útočníkův pseudonym „Abu Yussef al-Belgiki“ naznačuje, že měl napojení na Belgii. Belgická prokuratura ale odmítla, že šlo o Belgičana. „Al-Belgiki znamená Belgičan, ale to je velice široký pojem,“ uvedl mluvčí belgické federální prokuratury.

Zatím není jasné ani to, jak se další útok projeví na výsledku francouzských prezidentských voleb. Jejich první kolo je na programu v neděli. Podle vyjádření ministerstva vnitra bude jeho hladký průběh střežit více než 50 tisíc policistů a 7 tisíc vojáků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek