Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zatímco Trump bojuje u soudu o svůj dekret, federální agenti zatýkali imigranty napříč USA

Zatímco Trump bojuje u soudu o svůj dekret, federální agenti zatýkali imigranty napříč USA

Úřady zátah na imigranty ilegálně žijící v USA hájí – jednalo se podle nich o rutinní akci. Kritici ale chtějí důkazy, že skutečně všichni zadržení jsou nebezpeční kriminálníci, jak agenti uvádějí. Přesný počet zatčených úřady nezveřejnily, jde ale do stovek. Akce se dotkla šesti amerických států.

Rozsáhlá policejní akce probíhala nárazově po celý týden a od nástupu Donalda Trumpa do funkce se jedná o první případ, kdy úřady podnikly takto rozsáhlý úder proti ilegálním přistěhovalcům. Těch v USA žije odhadem 11 milionů. Donald Trump před časem slíbil, že 3 miliony z nich, kteří mají kriminální minulosti, deportuje.

Úřady uvedly, že akce mířila právě na lidi, o kterých se ví, že mají problémy se zákonem. V síti ale údajně uvízla i řada migrantů bez kriminálních záznamů. Kritici akce proto chtějí důkazy, že agenti nezasahovali svévolně. V některých přistěhovaleckých komunitách zásahy vyvolaly strach. „Učitelé v mojí čtvrti se na mě obracejí, že někteří studenti raději nešli ze strachu do školy,“ říká například pro deník The Washington Post člen městské rady v Austinu.

Bezpečnostní složky ale svůj postup brání. „Jednalo se o lidi, kteří jsou hrozbou pro veřejnou bezpečnost nebo imigrační systém,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti. Naprostá většina zadržených by podle úřadů byla ve stejném postavení už za Obamovy administrativy.

Důrazná akce ale vzbudila obavy i kvůli svému načasování. V USA panuje nervozita potom, co Donald Trump kritizovaným výnosem zamezil ve vstupu lidem ze sedmi muslimských zemí. Účinek dekretu pozastavil soud, Trump ale slíbil, že rychle přijde s novým příkazem, který má mít stejný efekt.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek