Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbraňová asociace chce řešit otázku masakrů, tvrdí Trump, který obědval s jejím viceprezidentem

Zbraňová asociace chce řešit otázku masakrů, tvrdí Trump, který obědval s jejím viceprezidentem

Jisté kroky ve snaze předcházet střeleckým masakrům na školách chce učinit americká Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Bez dalšího upřesnění to uvedl prezident Donald Trump s tím, že s představiteli vlivné NRA o víkendu jednal. Asociace se nesouhlasně vyjádřila k možnému zvýšení federálního věkového limitu na nákup pušek z nynějších 18 na 21 let, odmítá jakékoli omezení přístupu ke zbraním.

"Chtějí něco udělat," řekl Trump o činitelích NRA na dnešní schůzce s guvernéry států USA. Podrobnosti ale nezmínil. Uvedl jen, že o víkendu poobědval s viceprezidentem NRA Waynem LaPierrem a hlavním lobbistou asociace Chrisem Coxem. Asociace během předloňských prezidentských voleb Trumpa podpořila.

Trump guvernérům řekl, že neexistuje větší zastánce druhého dodatku americké ústavy, který zaručuje Američanům právo vlastnit zbraň, než je on sám, ale že je nutné zpřísnit prověrky zájemců o střelné zbraně a zabránit psychicky nemocným osobám dostat se ke zbraním. V této souvislosti zmínil i nutnost zlepšení dostupnosti psychiatrické péče.

V reakci na masakr ve škole ve floridském Parklandu, kde před dvěma týdny střelec zabil 17 lidí, se teď v USA vede živá debata o možnostech, jak podobnému krveprolití předcházet. Trump guvernérům řekl, že by do školy během střelby vtrhnul, i kdyby neměl žádnou zbraň. Jeho prohlášení bylo opětovnou kritikou do řad policie, která podle něj masakru nezabránila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek