Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbývaly jim dny do popravy smrtící injekcí. Teď je soudce z překvapivých důvodů na čas zachránil

Zbývaly jim dny do popravy smrtící injekcí. Teď je soudce z překvapivých důvodů na čas zachránil

Americký stát Arkansas musí s plánovanou sérií osmi poprav během 11 dnů počkat. Podle agentury AP o tom v pátek rozhodl soudce, když zakázal použití smrtící injekce na základě stížnosti dodavatele na zneužití jedné své látky k exekuci. Federální soud následně zastavil usmrcení prvního odsouzence, jež mělo být provedeno příští týden v pondělí.

Plán arkansaských úřadů může navíc ohrozit federální soudce, který se má vyjádřit ke stížnosti odsouzenců ohledně rychlého sledu poprav a použití sporného sedativa v injekcích. Podle AP by soudce mohl v této věci rozhodnout už dnes.

V pátek okresní soudce Wendell Griffen pozastavil výkony absolutních trestů tím, že zablokoval použití látky, jež je součástí smrtících injekcí. Učinil tak poté, co dodavatelská společnost oznámila, že látku prodala státu Arkansas k lékařským účelům, nikoli k popravám. Slyšení v této věci Griffen stanovil na úterý 18. dubna, tedy na den následující po plánovaném začátku exekucí.

Popravy osmi odsouzenců, schválené arkansaským guvernérem Asou Hutchinsonem, měly být postupně provedeny od 17. do 27. dubna. Odsouzení spáchali trestné činy mezi lety 1991 a 2000 a všichni už vyčerpali možné opravné prostředky proti rozsudkům smrti.

První problémy s realizací tohoto plánu se objevily, když soudy kvůli obsahu injekcí zablokovaly popravy dvou z osmi odsouzenců. V jednom případě už minulý týden a ve druhém tento týden.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 spíše klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za předchozích 25 let. Nejvíce poprav od roku 1977 se v USA uskutečnilo v roce 1999, kdy byl trest smrti vykonán v 98 případech.

Spojené státy obnovily tresty smrti v roce 1977 po desetileté přestávce. Od té doby bylo popraveno osm lidí během jednoho měsíce jen dvakrát, nikdy však v rozmezí 11 dnů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek