Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi setkání s Gorbačovem asi nevyjde. Sovětský vůdce je na kapačkách

Zemanovi setkání s Gorbačovem asi nevyjde. Sovětský vůdce je na kapačkách

Zdravotní stav někdejšího vůdce Sovětského svazu Michaila Gorbačova se zhoršil. Na začátku víkendu skončil komunistický politik na kapačkách v nemocnici. Český prezident Miloš Zeman se s ním tak zřejmě ani tentokrát nesetká. Jejich schůzka byla sice oficiálně Hradem a ruskou stranou plánována, nicméně kvůli nejistému zdraví se v programu prezidentovy návštěvy Ruska raději neobjevila.

 
 

„Je na kapačkách, hospitalizovali ho v noci z pátku na sobotu. Druhá strana schůzku s panem prezidentem Zemanem nezrušila, pouze informovala, že je vysoce pravděpodobné, že k ní z důvodu zdravotního stavu pana Gorbačova nedojde,“ řekl Blesk.cz ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

Loni v září přitom Gorbačov zrušil plánovanou cestu do Prahy, také kvůli zdravotnímu stavu. V Česku byl naposledy před 18 lety. Před třemi týdny se v Moskvě sešel s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Gorbačovovi je 86 let a se zdravím mívá problémy opakovaně. Před dvěma lety byl bývalý sovětský prezident hospitalizován kvůli potížím s cukrovkou. V čele SSSR stál v letech 1985 až 1991. Změny, kterými plánoval zlepšit chod impéria, nakonec vedly k jeho zániku. V roce 1990 obdržel Nobelovu cenu za mír.

Zeman je na návštěvě Ruské federace od pondělí do pátku. Setkat se má mimo jiné s prezidentem Vladimirem Putinem nebo premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Více článků o prezidentu Zemanovi na webu Blesk.cz.