Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel bývalý panamský diktátor Noriega. Svrhla ho americká invaze do země

Zemřel bývalý panamský diktátor Noriega. Svrhla ho americká invaze do země

Ve věku 83 let zemřel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega. Kontroverzní muž byl dlouho amerických spojencem, pak ale začal mít s Washingtonem stále silnější rozpory. Nakonec ho v roce 1989 svrhla americká invaze do Panamy, po které skončil ve vězení. 

Generál Noriega ovládal Panamu jako vrchní velitel armády šest let od roku 1983. Zprvu spojenec USA upadl v nemilost Washingtonu koncem 80. let kvůli vazbám na kolumbijský drogový kartel. Diktátora, který byl v 60. letech informátorem CIA, svrhla na konci roku 1989 americká vojenská invaze, při níž podle OSN přišlo o život kolem 500 panamských civilistů.

V roce 1992 byl Noriega v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest si v USA odpykával do roku 2010. Pak byl vydán k soudu do Francie a odtud následně do Panamy, kde rovněž skončil ve vězení.

Od března byl v kritickém stavu po operaci mozku. Zákrok měl odstranit nádor na mozku, kvůli krvácení byl však nutný další zásah. Kvůli komplikacím následoval další zákrok s cílem zastavit krvácení. Po něm se Noriega nacházel v řízeném kómatu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek