Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel Roman Herzog. Německý exprezident pomohl česko-německým vztahům

Zemřel Roman Herzog. Německý exprezident pomohl česko-německým vztahům

Ve věku 82 let zemřel německý exprezident Roman Herzog, jak informovala agentura DPA. Herzog stál včele Německa v letech 1994–1999 a v té době hrál důležitou úlohu při jednání o česko-německé deklaraci.

Roman Herzog byl prvním prezidentem Německa, který byl zvolen do úřadu po sjednocení východní a západní části země.

Byl také důležitou postavou procesu schvalování česko-německé deklarace o vzájemných vztazích, kterou označil za "manifest budoucnosti", a vždy zdůrazňoval, že platí ve všech částech a neponechává prostor pro postranní myšlenky ani zadní vrátka. Deklaraci v lednu 1997 podepsali tehdejší český premiér Václav Klaus a spolkový kancléř Helmut Kohl.

V témže roce Herzog jako první německý politik zdůraznil, že genocida Romů za druhé světové války byla rasisticky motivovaná a nacisté ji prováděli se stejnou vervou, s jakou se snažili vyhladit židy. Pozornost také vzbudil účastí na židovském pietním aktu, který se konal u příležitosti 50. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětimi.

Život v CDU

Herzog se narodil 5. dubna 1934 v bavorském Landshutu. Po studiu práv na Mnichovské univerzitě na své "alma mater" dělal nejprve asistenta a později se zde stal profesorem. Poté se přesunul na Svobodnou univerzitu v Berlíně, kde přednášel ústavní právo a v roce 1968zde zažil revoltu studentů.

Do politiky vstoupil Herzog v roce 1970, kdy se stal členem Křesťanskodemokratické unie (CDU). Od té doby zastával řadu stranických funkcí, mimo jiné byl několik let členem předsednictva CDU a předsedou pracovního evangelického kruhu CDU/CSU.

V letech 1978–1983 byl nejdříve ministrem kultury a sportu, poté ministrem vnitra zemské vlády Bádenska-Württemberska. V roce 1983 se stal místopředsedou Spolkového ústavního soudu v Karlsruhe a o čtyři roky později jeho předsedou. Funkci zastával až do nástupu do prezidentského úřadu v červenci 1994.

Kandidátem na prezidenta se stal po nezdařeném pokusu prosadit za uchazeče na prezidentský úřad saského ministra vnitra Steffena Heitmanna. Ve třetím kole voleb nakonec porazil sociálnědemokratického soupeře Johannese Raua, který ho v roce 1999 ve funkci vystřídal.

Proti posedlosti

Po odchodu z funkce prezidenta se podílel jako právnická kapacita například na Listině základních práv Evropské unie.

Herzog požíval u německé veřejnosti i u opozičních stran velké vážnosti jako nestranný politik a měl vynikající jméno jako odborník na ústavní právo. V uplynulých letech varoval, že se Evropská unie ocitla na scestí a že by se mohla rozpadnout kvůli své "posedlosti regulacemi". Kritizoval také postoj EU k dluhové krizi.

Dobré vztahy měl s bývalým českým premiérem a prezidentem Václavem Klausem, kterého kdysi označil za neochvějného a bojovného liberála.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek