Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřela sekretářka Hitlerova ministra propagandy. Bývalé Goebbelsově pomocnici bylo 106 let

Zemřela sekretářka Hitlerova ministra propagandy. Bývalé Goebbelsově pomocnici bylo 106 let

Byla pravou rukou říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse – jednoho z nejhorších válečných zločinců 20. století. Brunhilde Pomselová byla také jednou z posledních, kteří byli u konce nacistické říše v bunkru Adolfa Hitlera. O práci pro jednoho z nejdůležitějších Hitlerových mužů promluvila až po víc než šedesáti letech. O holokaustu prý neměla tušení. Zemřela v pátek  v Mnichově několik týdnů poté, co oslavila 106. narozeniny.

O práci pro Josepha Goebbelse naposledy promluvila v dokumentárním filmu Německý život, který byl loni uveden na filmovém festivalu v Mnichově. Už před šesti lety, kdy oslavila sté narozeniny, uvedla, že o holokaustu nevěděla. O politiku se údajně nezajímala a ani v Goebbelsově korespondenci, kterou měla jako sekretářka na starost, se o vyhlazování Židů nic nepsalo.

„Byla jsem hloupá a o politiku se nezajímající nicka prostého původu,“ říkala o sobě Brunhilde Pomselová. O šesti milionech mrtvých Židů se tak dozvěděla až s koncem druhé světové války.  

Za hrůzy, které páchala německá říše, se zodpovědná necítí. „Nepovažovala bych se za vinnou, pokud neobviníte celou německou populaci za to, že v konečném důsledku umožnila, aby vláda převzala kontrolu. Byli jsme to všichni, včetně mě,“ řekla Pomselová v nedávném dokumentárním filmu.

Samotného Goebbelse popisovala jako pohledného muže, který byl vždy hezky oblečený. Choval se však arogantně a nepřístupně. „Nikdy se mě nezeptal na nic osobního. Až do konce neměl tušení, jak se jmenuji,“ řekla před lety německému listu Bild.

Brunhilde Pomselová se narodila v roce 1911. Nejprve pracovala jako písařka pro židovského pojišťovacího makléře. K nacistické straně se přidala v roce 1933, od té doby působila v německém rádiu. Jako sekretářka ministra propagandy Josepha Goebbelse začala pracovat v roce 1942. O rok později zmizela její židovská přítelkyně Eva Lowenthalová. Až po šedesáti letech zjistila, že zemřela v koncentračním táboře v Osvětimi.

Po skončení druhé světové války byla zajata sovětskými vojáky a dalších pět let strávila v zajateckých táborech. V roce 1950 se vrátila k práci v německém vysílání. Ve veřejnoprávní stanici ARD působila dalších 20 let. Pak odešla do důchodu.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek