Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženy islamistů se vrací domů. Budou páchat útoky i vychovávat nové bojovníky, obávají se experti

Ženy islamistů se vrací domů. Budou páchat útoky i vychovávat nové bojovníky, obávají se experti

Jak tzv. Islámský stát (IS) postupně opouští dobytá území, stoupá počet zahraničních bojovníků, kteří se snaží vrátit do svých domovin. Podobný exodus se týká také jejich žen a dětí. Ty mohou do budoucna představovat bezpečnostní riziko. Stále totiž věří v ideály chalífátu. Na jejich příchod se musí připravit i Evropa.

Jmenuje se Zahar. Příjmení neuvedla. Do Sýrie se dostala v utajení, stejně tak před půl rokem překročila hranice a přešla do Turecka. Nyní je zpět v domovském Maroku i se svým dítětem. Fyzicky. Myšlením stále zůstává v chalífátu.

Chodí zahalená, nosí nikáb – oblek, který ji zakrývá celé tělo vyjma očí. Ideály islamistů neopustila ani po útěku. „Přivedeme silné syny a dcery a řekneme jim o životě v chalífátu. I kdybychom nebyli schopní ho udržet, naše děti ho jednoho dne získají zpět,“ cituje ji list Washington Post.

Nové plány s ženami

Experti zabývající se bojem proti terorismu se domnívají, že takové případy nejsou zdaleka výjimečné. Z území kdysi okupovaným IS prchají ženy po stovkách. Často jde o matky s dětmi, které k cestě do Sýrie a Iráku dotlačili jejich manželé.

Džihádisté se nyní exodu snaží využít ve svůj prospěch. Přestože zprvu nechtěli, aby ženy bojovaly v jejich armádě či páchaly sebevražedné atentáty, vývoj situace je přinutil změnit názor. Některé z navrátivších se dam tak za sebou mají bojovou zkušenost.

Známé jsou případy, kdy džihádisté poslali ženy na jistou smrt. Během bitvy o Mosul nechali velitelé IS sebevražedné atentátnice, aby se odpalálily, a zpomalily tak postup vládních jednotek. V září loňského roku zase francouzská policie zmařila operaci zradikalizovaných žen, které se neúspěšně pokusily zaútočit poblíž katedrály Notre-Dame a plánovaly další atentát.

Vůdci IS nyní chtějí bojové zkušenosti žen více využívat v domovských krajinách. K boji je vybízí i pomocí propagandy, která využívá příklady slavných bojovnic minulosti. V eseji, který vyšel minulý měsíc v oficiálním orgánu propagandy, se odkazuje třeba na Nusaybah bit Ka’ab, která v 7. století pomáhala proroku Mohamedovi vypořádat se s jeho nepřáteli.

„Není zvláštní, že dnešní muslimky mají smysl pro čest a oběť a lásku k víře. Stejně jako jejich předchůdkyně mudžahedínky, které podporovaly islám,“ píše se v eseji, který přeložila skupina SITE, jež monitoruje islamistická média.

„Nová výzva IS také povolí mužům a otcům tlačit manželky a dcery do útoků. Nebyla bych překvapená, kdybych viděla nárůst islamisty inspirovaných žen nebo koordinovaných útoků v západních zemích i jinde,“ domnívá se analytička a zakladatelka SITE Rita Katzová.

Co s nimi?

Ženy jako Zahar představují výzvu především pro bezpečnostní orgány jejich domovin. Země musí nastavit pravidla, jak k nim přistupovat. Nutné je především vyloučit potenciální hrozbu pro veřejnost.

Mnoho Maročanek čeká v záchytných centrech v Turecku, než úřady jejich případ posoudí. Zatímco u těch, které spáchaly trestný čin, je jasné, že půjdou do vězení, u „obyčejných“ žen vyvstává dilema. Neexistuje jednotný postup, jak se s nimi vypořádat.

„Všechny nám vypráví ten samý příběh. Jejich manželé odešli za finančními výhodami a ony je následovaly, protože neměly jinou možnost,“ sdělil Washington Post pod příslibem anonymity jeden z marockých úředníků.

Evropa je v tomto striktnější. Problémem je už samotné připojení k chalífátu. Belgie například připravuje stíhání 29 žen, které se chtějí vrátit z Turecka, Iráku a Sýrie.

Odborníci ale upozorňují, že vězení samotné není řešením. I po čase, který v něm stráví, zůstanou ženy radikalizované. „Jsou to většinou mladé ženy. Je tu možnost, že budou mít ještě další děti. A také je reálné, že je mohou vychovávat, aby přijaly radikální verzi islámu,“ dodává další nebezpečí belgický expert přes terorismus Thomas Renard.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek