Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zimbabwe v bodě zlomu. Mugabe se dohodl s armádou a rezignuje, tvrdí CNN

Zimbabwe v bodě zlomu. Mugabe se dohodl s armádou a rezignuje, tvrdí CNN

Zimbabwský prezident Robert Mugabe přistoupil během vyjednávání s armádou na to, že rezignuje. Informovala o tom dnes zpravodajská televize CNN, která se odvolala na zdroje obeznámené s rozhovory mezi hlavou státu a generály. Výměnou prý třiadevadesátiletý prezident i jeho manželka Grace získají úplnou imunitu. Hlava státu ovšem nedodržela dnešní ultimátum, jež mu pro abdikaci stanovila vládní strana.

Návrh prezidentovy rezignace už je podle CNN sepsán. O tom, že Mugabe s rezignací souhlasí, informovala v neděli večer s odkazem na dva vysoce postavené vládní zdroje také agentura Reuters.

Šéf vlivných válečných veteránů Chris Mutsvangwa dnes uvedl, že se obrátí na soud, aby postup armády proti prezidentovi legalizoval. Armáda převzala nenásilně moc minulý týden v noci na středu a Mugabeho drží od té doby v domácím vězení.

Prezident v nedělním televizním projevu k národu navzdory očekávání nerezignoval. Během projevu za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a mnoho vedoucích armádních činitelů.

Šéf veteránů Mutsvangwa má za to, že Mugabe "podle všeho na poslední chvíli změnil (s generály) domluvený obsah projevu", uvedl novinář Brezh Malaba. Na sociálních médiích dnes vzbudilo rozruch video, na němž si vojáci za prezidentem předávají těsně před jeho projevem složku papírů, kterou nakonec odkládají pod židli.

Mugabeho domovská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si údajně nepřála, aby prezident odstoupil před vojáky, což by vyvolávalo dojem převratu, tvrdí zdroje agentury Reuters. "Vypadalo by velmi špatně, kdyby rezignoval před generály. Vyvolalo by to ohromný chaos," uvedl vysoce postavený zdroj ze ZANU-PF.

ZANU-PF prezidentovi zároveň stanovila lhůtu rezignace do dnešního poledne (11:00 SEČ), jinak zahájí proces jeho odvolání z funkce. Vedení strany po nedodržení polední lhůty oznámilo, že sejde dnes ve 14:30 (13:30 SEČ).

Případné odvolání prezidenta nejprve posoudí zvláštní výbor obou komor parlamentu na základě jejich společné rezoluce přijaté v obou komorách prostou většinou hlasů. Pokud se výbor vysloví pro odvolání prezidenta kvůli jeho vážnému pochybení, porušení ústavy, neschopnosti ústavu prosazovat či hájit či na základě jeho nezpůsobilosti, náleží konečné slovo opět celému parlamentu. Hlava státu je v takovém případě odvolána společnou rezolucí, která v obou komorách musí získat nejméně dvoutřetinovou podporu.