Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život bez ceny. Teroristé z Boko Haram platí za sebevražedný atentát 16 korun

Život bez ceny. Teroristé z Boko Haram platí za sebevražedný atentát 16 korun

Pro někoho je cena lidského života nevyčíslitelná, islamistická teroristická skupina Boko Haram si ho cení v přepočtu na pouhých šestnáct korun. Právě tolik dostala osmnáctiletá nigerijská dívka Amina za to, že se vyhodí do vzduchu a s sebou na onen svět vezme další lidi. 

„Dali nám 200 nigerijských nairů (cca 16 Kč) a řekli, že si za to můžeme koupit jídlo,“ řekla Amina reportérovi nigerijské zpravodajské agentury (NAN) poté, co jí policisté zabránili dokonat teroristický útok ve městě Maiduguri na severovýchodě země.

Do města přijela Amina s další dívkou Zainab. Opásané výbušninami dostaly pokyn, aby se odpálily na jakémkoliv místě s vyšší koncentrací lidí. „Říkali, že když zmáčkneme tlačítko, bomba vybuchne a my půjdeme automaticky do nebe,“ popsala Amina. Volba nakonec padla na čerpací stanici, která ale nakonec sebevražednému útoku odolala.

Chování žen se zdálo podezřelé nedaleko stojící policejní hlídce, která si obě chtěla raději prověřit, a tak je vyzvala, aby zastavily, uvedl policejní mluvčí Victor Isuku. Amina vyvázla bez zranění, protože dostala strach a výbušné zařízení ze sebe strhla. Zainab, která měla více kuráže a chtěla dokončit útok, skončila s prostřelenou nohou.

Ani jedna z nich si úděl sebevražedné atentátnice podle všeho nevybrala sama. Amina tvrdí, že pochází z oblasti, kterou ovládá teroristická skupina Boko Haram. Její rodina se pokusila z nedobrovolného zajetí uniknout, ale přišla o život. Amina se musela vdát za jednoho z bojovníků organizace a podstoupit výcvik na sebevražednou atentátnici.

„Bála jsem se, a tak jsem ji řekla, že nezvládnu odpálit žádnou nálož. Oni tedy přikázali Zainab, aby se odpálila sama, že to poslouží svému účelu i tak,“ popsala Amina dění před osudným dnem. „Na cestě do Maiduguri jsme potkali vojáky. Začali po nás střílet a ti, kteří nás doprovázeli, utekli,“ dodala.

Co bude s dívkami dál, není jasné. Zřejmě je čeká série výslechů, od nichž si nigerijské ozbrojené složky slibují vypátrání dalších vzbouřenců patřících k islamistické teroristické skupině Boko Haram. Ta podle Independentu stále častěji využívá k sebevražedným útokům i mnohem mladší dívky, než jsou Amina a Zainab. Množí se také případy, kdy Boko Haram posílá spáchat atentát ženu s dítětem, protože nebudí takové podezření a je větší pravděpodobnost, že se vyhne policejní či armádní kontrole.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek