Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život po zrušení Obamacare? Doplatit by na to mohly děti v Arizoně

Život po zrušení Obamacare? Doplatit by na to mohly děti v Arizoně

Jak bude vypadat život Američanů po zrušení zdravotnické reformy, tzv. Obamacare? Zřetelný dopad by krok, který si za prioritu vytyčil nový prezident Donald Trump, měl mít třeba v Arizoně. Program zdravotního pojištění tam ožil teprve loni. Teď by mohl opět zmizet.

„V historii rodiny nemáme rakovinu, takže to nebylo něco, na co bych si dávala pozor,“ popisuje Vanessa Ramirezová, když sedí před knihovnou své alma mater Arizona State University. Rakovinu vaječníků jí diagnostikovali v pouhých třiadvaceti letech. Dnes – o deset let později – je zdravá jak ona, tak její děti. Stejně ale podle ní může dojít k nečekaným událostem. „Mám dvě malé děti, které pořád běhají okolo. Jsou pěkně hlučné. Mám dceru, která ráda leze na stromy,“ popisuje mladá žena pro portál CNN, proč pokládá zdravotní pojištění za jednu z priorit.

Po zkušenostech, kterými si prošla, nebere Ramirezová zdravotní péči jako něco samozřejmého. Stejně tak řada dalších Američanů, kteří mají zkušenosti s těžko dostupným komerčním pojištěním. Díky zdravotnické reformě, která přinesla cenově dostupnou péči, si mohla Ramirezová zajistit navzdory svým zdravotním komplikacím pojištění. Dosáhly na něj i její děti. „Chci, aby měly zdravotní pojištění a lékaři je monitorovali, kdyby se objevilo něco špatného,“ říká Američanka.

Její děti jsou pojištěné skrze program v Arizoně pojmenovaný jako KidsCare. Až do loňského roku byl přitom zápis do něj zmrazený. Až Obamacare ho vrátila zpět k životu, když přispěla na pokrytí nákladů. „Mnoho lidí si neuvědomuje, že zrušení Affordable Care Act (tzv. Obamacare – pozn. red.) by mohlo vymazat KidsCare, který jsme právě získali,“ varuje Dana Wolfe Naimairk z advokátní skupiny Children´s Action Alliance. Od loňského roku se přitom do programu zapsalo 13 tisíc lidí. Jeho další osud teď bude záležet na tom, jak do něj bude chtít Arizona investovat.

V nejistotě jsou celé Spojené státy. V prvním roce po plánovaném zrušení Obamacare by mohlo přijít o zdravotní pojištění celkem až 18 milionů Američanů. V polovině ledna přišel s tímto odhadem Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Republikáni chtějí zlikvidovat velkou část zdravotnické reformy Baracka Obama, díky kterému byla zavedena takzvaná cenově dostupná péče. Rozpočtový úřad tak na Republikány apeluje, aby situaci nepodcenili a přišli s alternativním systémem. Donald Trump už dříve médiím řekl, že řešení už má připravené.