Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život ultrabohatých Číňanů v Americe: Závody v drahých autech i pálení svazků bankovek

Život ultrabohatých Číňanů v Americe: Závody v drahých autech i pálení svazků bankovek

Luxusní jachty a obchody s nejdražšími značkami soukromě otevřené jen pro ně. Tak vypadá všední den dětí čínské elity, které našly své útočiště v Severní Americe. Příliv cizích peněz ale přináší i napětí. Kanaďané si stěžují na neúnosné ceny nájmů.

Děti čínské elity si užívají život na vysoké noze v severoamerických městech. Mezi top destinace patří třeba kanadský Vancouver. Bohatí Číňané druhé generace, takzvaní fuerdai tu zažívají luxus se vším všudy. Známými se stali díky extravagantnímu způsobu života: závody v drahých autech počínaje a pálením svazků bankovek konče. Mnoho zástupců čínské smetánky utrácí rodinné peníze v severoamerických městech i proto, že tu najdou i to, co si v Číně nekoupí ani za vysoké obnosy peněz. Třeba čistý vzduch.

Život prvních Číňanů, kteří do severní Ameriky přicházeli, přitom nebyl zdaleka tak růžový. První vlnu tvořila pracující třída z provincie Guangdong. Práci našli v kuchyních nebo prádelnách. Velká část z nich přišla bez vzdělání. V osmdesátých a devadesátých letech pak přijížděli Číňané především z Hong Kongu. Pyšnili se univerzitním vzděláním a místo získali v kancelářích, případně zakládali vlastní malé podniky.

Luxusní život čínské smetánky ve VancouveruLuxusní život čínské smetánky ve Vancouveruautor: Al Jazeera

„Jejich děti jezdily do školy Mercedesy a BMW,“ popisuje pro portál Aljazeera Kevin Li, tvůrce televizní show Ultra Rich Asian Girls, která nechává nahlédnout do extravagantního života dnešní čínské smetánky. Ta se zformovala z čínských majitelů velkých společností, které jsou součástí mezinárodního obchodu. V jejích každodenních kratochvílích nechybí nákupy v obchodech nejdražších značek nebo výlety na luxusních jachtách.

„Největší změnu vidím v tom, jak dnes lidé vnímají čínské ženy. Ještě v mé generaci si mnoho mých přítelkyň vyslechlo: jen si najdi hodného bohatého chlapce, kterého si vezmeš. Nyní mají ženy kontrolu nad svým vlastním osudem,“ popisuje změnu, kterou v posledních letech sám zažil Kevin Li.

Jenže přísun cizích peněz s sebou přináší i protesty. Obyvatele Vancouveru sdružení do kampaně #DontHave1Million si stěžují, že bohatí Číňané navyšují ceny bytů a vytlačují běžné Kanaďany z realitního trhu. "Nejsem ekonom, ale jako Kanaďan věřím, že existují tři indikátory rostoucích cen: historicky nízké hypotéční sazby, levný dolar a Vancouver hodnocený jako nejlepší místo k životu na světě," oponuje Li. Jen malá skupina lidí podle něj propadá xenofobii a dělá si z bohatých Číňanů snadný terč.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek