Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zkáza letu MH17. Nizozemsko chce soudit všechny podezřelé z raketového útoku na letadlo nad Ukrajinou

Zkáza letu MH17. Nizozemsko chce soudit všechny podezřelé z raketového útoku na letadlo nad Ukrajinou

Všichni podezřelí ze zkázy letu MH17 před třemi lety nad východní Ukrajinou budou souzeni v Nizozemsku. Oznámila to dnes nizozemská vláda, podle které se na tom shodl mezinárodní tým vyšetřovatelů vedený Nizozemskem. Ten loni uvedl, že letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo sestřeleno ze země raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska. Žádné jméno podezřelých osob ale prozatím zveřejněno nebylo, informovala agentura Reuters.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders v prohlášení sdělil, že vyšetřovací tým, jehož součástí je Austrálie, Belgie, Malajsie a Ukrajina, bude v práci pokračovat i během soudní fáze.

Případný soudní proces v Nizozemsku podle nizozemského práva přichází poté, co Rusko v roce 2015 zablokovalo snahu vytvořit kvůli incidentu mezinárodní tribunál. Při katastrofě zahynulo všech 298 lidí na palubě, drtivá většina z nich byli Nizozemci.

Podle vyšetřovatelů byla raketa prokazatelně vypálena z území, které tehdy ovládali proruští separatisté. Zatím není jasné, zda byl povstalcům vydán rozkaz odpálit raketu, nebo zda povstalci jednali o své vůli. Rusko závěry vyšetřovatelů odmítlo jako zkreslené a politicky motivované.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek