Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zkáza mosulské mešity je symbol porážky IS, shodují se odborníci. Konec organizace je blízko

Zkáza mosulské mešity je symbol porážky IS, shodují se odborníci. Konec organizace je blízko

Samozvaný Islámský stát odpálil přes 800 let starou mešitu an-Nurí v iráckém Mosulu, kde jeho vůdce Abú Bakr Bagdádí v roce 2014 vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii. Irácký premiér Hajdar Abádí na zničení významné mešity reagoval prohlášením, že se jedná o oficiální přiznání porážky této radikální organizace. Odborníci, které redakce INFO.CZ oslovila, se shodují, že skutečně jde o symbolický konec Islámského státu, toho faktického by se svět mohl dočkat za několik měsíců. Ani poté se ale Evropě nebude klidně spát.

„Zničení an-Núrího mešity má být ze strany IS jednak pokračováním strategie ‚spálené země‘ a je také zřejmě symbolickým aktem finálního vzdoru. IS sice zničil už dříve řadu blízkovýchodních památek, včetně muslimských, ale toto je poněkud jiný případ: Ve stejné mešitě vyhlašoval vůdce IS Bagdádí v roce 2014 svůj kvazi-chalífát. Její zničení má symbolicky zabránit, aby právě toto místo padlo do rukou silám bojujícím proti IS,“ řekl pro INFO.CZ odborník na Blízký východ Marek Čejka.

„IS však neničí při ústupu jen symbolické stavby, ale prakticky jakoukoliv infrastrukturu. Připomíná to třeba zapálení kuvajtských ropných polí ustupujícími vojsky Saddáma Husajna v roce 1991, nebo řadu podobných precedentů z různých dřívějších válek,“ dodává Čejka. Že jde o symbolické potvrzení porážky této radikální organizace, která před třemi lety obsadila velkou část území Sýrie a Iráku, se shodují i další odborníci.  

Mešita an-Nurí, která byla v západní části Mosulu postavena koncem 12. století a díky nakloněnému minaretu se jí přezdívalo hrbáč, představuje skutečně významnou iráckou památku, jejíž silueta byla dokonce vyobrazena na iráckých bankovkách. „Všichni sledují, jak ‚hrbáč‘ padá k zemi – to je symbolická věc, na kterou všichni čekali,“ řekl pro INFO.CZ novinář se zaměřením na Blízký východ Pavel Novotný s tím, že o pořízení její fotografie měla kvůli Islámskému státu zájem všechna média na místě.

„Skutečně si myslím, že to má obrovský symbolický význam a nejde jen o to, že byl v té mešitě vyhlášen chalífát. Z Mosulu pocházely silné kmeny, které stály u zrodu Islámského státu. To znamená, že jestli už Islámský stát nemá podporu v silných kmenech, tak to opravdu značí to, že upadá,“ řekl redakci odborník na bezpečnost a terorismus Miroslav Mareš.

„Islámský stát se symbolicky loučí s Mosulem. Fakticky ten boj ale ještě neskončil a bude ještě nějakou dobu trvat,“ dodává Novotný.

Konec Islámského státu se blíží

Islámský stát v posledních měsících utrpěl obrovské ztráty, které začaly naznačovat jeho konec. Ofenzivu za znovudobytí druhého největšího iráckého města z rukou islamistických radikálů zahájila irácká armáda loni na podzim. V lednu pak dobyla východní část Mosulu a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část. Právě Mosul je poslední baštou islámských radikálů v Iráku, v Sýrii se pak IS snaží zuby nehty bránit své poslední velké útočiště – město Rakka.

„Myslím, že teď už v Iráku zbudou jen izolované jednotky IS, v Sýrii ještě nějaká území pod kontrolou mít budou. Proto se domnívám, že v podobě té teritoriální kontroly jim zbývá ještě asi čtyři pět měsíců,“ říká Mareš. Podobně to vidí i Novotný, podle kterého se už několik měsíců ví, že Islámský stát končí ve formě organizace, která funguje jako stát, jenž měl vlastní razítka, vězení, armádu nebo soudy.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

„Islámský stát se velmi pravděpodobně opět vrátí k osvědčeným praktikám a bude fungovat jako teroristická organizace klasického typu. To znamená, bude ze zapadlých koutů Iráku respektive jiných blízkovýchodních zemí plánovat a organizovat teroristické útoky. Během několika týdnů či měsíců ale Islámský stát už zřejmě přestane být státní entitou tak, jak jsme jí znali doposud,“ řekl redakci Novotný.

Konec Islámského státu v podobě pseudostátního zřízení je tak pravděpodobně za rohem, ani poté si ale svět neoddychne. „Samozřejmě nelze vyloučit, že pak nebudou fungovat ještě nějaké guerillové skupiny a teroristické buňky na západě Evropy, ve Spojených státech a jinde,“ předpovídá budoucnost Mareš, podle kterého zde Islámský stát zanechá „inspirativní ideu“, která by se mohla stát vzorem pro další radikály.  

Jak v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ řekl bezpečnostní expert Otakar Foltýn, porážka Islámského státu na Blízkém východě neznamená, že na kolena padnou i teroristé operující v Evropě. „Až radikálové ztratí pozice, začnou se vracet do Evropy. Předtím už teď varují tajné služby,“ prohlásil Foltýn. Počet útoků po konci Islámského státu naroste i podle Novotného, páchat je však budou i radikálové z Blízkého východu.

„Myslím si, že se zánikem Islámského státu pravděpodobně zvýší počet teroristických útoků v Evropě, ale nemusí jít nutně o útoky, které organizuje vysloveně Islámský stát. Mohou to být takzvaní osamělí vlci, kteří se radikalizovali sami a k Islámskému státu se hlásí velice volně, hlavně myšlenkově nebo prostřednictvím internetu,“ tvrdí Novotný.