Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zkáza Mosulu. Perla na řece Tigris leží v troskách, armáda postupuje, obyvatelé prchají

Zkáza Mosulu. Perla na řece Tigris leží v troskách, armáda postupuje, obyvatelé prchají

Trosky, mrtvá těla teroristů, kouř a střelba, takový dojem mají z Mosulu zahraniční reportéři. Z iráckého města, které od roku 2014 ovládá samozvaný Islámský stát, denně prchají desítky a stovky obyvatel. Před válkou jich tady žily skoro tři miliony. V roce 2015 tu zůstalo už asi jen 600 tisíc lidí. A i ti neustále odcházejí. „Ztratili jsme všechno. Naše srdce, naši víru, náš majetek. Už sem nepatříme. Chceme už jen mír,“ tvrdí zdrcení zbývající obyvatelé.

Do druhého největšího iráckého města se stále dostanou zahraniční reportéři. Ti ze CNN ale popisují, že fungovat v troskách někdejšího historického města na řece Tigris, je nepředvídatelné. Situace se podle útoků mění z minuty na minutu. Přestože se opakovaně snaží dostat do centra města, kvůli stále trvajícím bojům se jim to ne vždy podaří, občas musí prchat před střelbou.

Ani komplikovaná situace zahraničních novinářů se ale nemůže rovnat zoufalství místních obyvatel. Město obcházejí iráčtí vojáci, kteří legitimují a kontrolují každého, kdo by mohl patřit k IS. Rozlišit dobré od zlých může být těžké. Vojáci se zde spoléhají hlavně na síť informátorů. Místní obyvatelé, které novináři potkávají, mají nezvykle bledou pleť. V posledních měsících totiž strávili dost času ve sklepeních a krytech, kam se ukrývali před zuřící válkou.

„Je to skutečná katastrofa. Ztratili jsme všechno. Nechci se sem vrátit, zabili by nás,“ vypráví 30letý mladík, který je na cestě z města. Reportér CNN mu odvětil, že Alláh bude určitě milostivý a brzo se mu povede zase lépe. „My máme Ježíše. Obracíme se k Ježíši,“ odpověděl mladík, kterého zřejmě po dlouhé válce už jeho původní víra sunnitského muslima opustila.

Islámský stát ovládá Mosul od června roku 2014. Po množství bojů s iráckými vojáky začala 16. října 2016 bitva o Mosul. Během ní armáda osvobodila množství menších vesnic v okolí města. 1. listopadu pak irácké ozbrojené síly vstoupily z východu do Mosulu. Setkaly se s barikádami, střelbou, sebevražednými atentátníky i se živými štíty, na které džihádisté použili místní obyvatele. Část města je nyní stále v rukou islamistů a boje trvají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek