Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zločiny Britů v Iráku? Zapomeňte, vyšetřovací tým končí

Zločiny Britů v Iráku? Zapomeňte, vyšetřovací tým končí

Britská vláda se rozhodla zrušit vyšetřovací tým IHAT, který se zabývá možnými zločiny britských vojáků během invaze do Iráku a okupace této země v minulém desetiletí. Oznámil to britský ministr zahraničí Michael Fallon.

Podle Fallona se momentálně vyšetřuje 675 případů, včetně obvinění z vražd. Pouze 20 z nich bude předáno k dalšímu řízení policii vojenského námořnictva.

Už dříve ministr řekl, že jsou vojáci vystaveni honu na čarodějnice. Aktuální rozhodnutí označil za krok k úlevě pro vojáky, kteří byli podezíráni „již příliš dlouho“.

Rozhodnutí kabinetu odsoudila lidskoprávní organizace Amnesty International, podle níž násilí napáchané v Iráku „nesmí být zameteno pod koberec“. Dodala, že pověst britské armády je nyní zpochybněna.

Tým IHAT byl zřízen v roce 2010. Vyřešeno bylo přes 300 případů, v nichž bylo vyplaceno odškodnění v celkové výši 20 milionů liber (asi 620 milionů korun).

Britská premiérka Theresa Mayová v říjnu oznámila záměr prosadit, aby se některé části Evropské úmluvy o lidských právech neaplikovaly na jednotky sloužící v oblastech válečných konfliktů. Mayová tak chce i do budoucna chránit britské vojáky bojující v zahraničí před soudními žalobami a ušetřit peníze daňových poplatníků.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek