Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zlý muž italské politiky Umberto Bossi stráví dva roky ve vězení, zpronevěřil pět milionů

Zlý muž italské politiky Umberto Bossi stráví dva roky ve vězení, zpronevěřil pět milionů

Italská justice dnes odsoudila bývalého vůdce separatistické strany Liga severu (LN) Umberta Bossiho k více než dvěma letům vězení za zpronevěru státních příspěvků do stranické kasy k osobnímu užitku. Trest 18 měsíců dostal i jeho syn Renzo a dva a půl roku pokladník Francesco Belsito

Bossi, který byl kvůli skandálu před pěti lety nucen opustit vedení strany, podle úřadů v letech 2009 až 2011 zpronevěřil 200 000 eur (5,2 milionu korun). Belsito ukradl dokonce půl milionu eur a Renzo Bossi 170 000, z toho 77 000 na nezákonnou koupi vysokoškolského diplomu v Albánii.

Nynější vůdce LN Matteo Salvini vyslovil nad vyústěním případu politování a prohlásil, že Bossi, který si má odsedět dva roky a tři měsíce, patří do „minulé éry“ a že nyní jsou ve straně „noví lidé a projekty“.

Dlouholetý zastánce autonomie bohatších severních oblastí Itálie Bossi si na italské politické scéně vysloužil renomé „zlého muže“. Jeho hnutí trvale usiluje o federalizaci Itálie, aby se „pracovitý“ sever zbavil „líného“ jihu. Požadavek na úplné osamostatnění Padánie ale liga oficiálně opustila už před 15 lety.

Hnutí, které Bossi založil v roce 1991, kromě separatistických požadavků prosazuje také tvrdý postup vůči imigrantům. Bossi dokonce před lety prohlásil, že po lodích s uprchlíky by se mělo po varovných výstřelech rovnou pálit ostrými.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek