Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmařený útok na obchoďák v Německu: Policie pátrá po komplicích, jednoho z podezřelých propustila

Zmařený útok na obchoďák v Německu: Policie pátrá po komplicích, jednoho z podezřelých propustila

Německé policii se v sobotu podařilo překazit akci islamistických radikálů, která mohla mít katastrofální následky. Přívrženci teroristické organizace Islámský stát se údajně chtěli odpálit na několika místech v populárním nákupním centru v Essenu, kde o víkendu pravidelně bývá i šedesát tisíc lidí. Jak pokračuje vyšetřování?

Vyšetřovatelé v první řadě zdůrazňují, jak velmi je netypické, že džihádisté ve své internetové konverzaci použijí skutečné místo a čas, kdy má k útoku dojít, jako tomu zřejmě bylo v tomto případě. Současně stále není zcela jasné, zda byl muž, který atentát osnoval a přesvědčoval podobně smýšlející, aby se do něj zapojili, přímo instruován z některého z center samozvaného Islámského státu v Sýrii nebo nikoliv.

V souvislosti s plánovaným útokem policie zadržela a vyslechla dva muže, jednoho z nich ale v sobotu pozdě večer propustila na svobodu. Druhý stále zůstává ve vazbě, policie prohlédla jeho byt a v současnosti se zaobírá detailní prohlídkou předmětů, které v něm nalezla. Podrobnosti nechtějí bezpečnostní složky sdělovat.

V sobotu večer policie na základě informací od zpravodajských služeb posílila bezpečnostní opatření v městě Offenburg, které se mohlo stát dalším terčem islamistů. Jedním z cílů útoku se podle policistů zřejmě mohl stát nejmenovaný noční klub. Podrobnější informace o povaze hrozby policie neposkytla s tím, že vyšetřování pokračuje.

V okolí Essenu panovalo napětí v minulosti už několikrát. Loni v dubnu dva muslimští mladíci hodili nálož na modlitebnu indické církve Sikhů, kde se právě konal svatební obřad. Výsledkem byli tři ranění. V prosinci 2016 pak policie uzavírala nákupní centrum v blízkém Oberhausenu kvůli podezření, že se atentát chystá. Zatčeni byli dva bratři z Kosova, posléze je policisté opět propustili.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek