Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znásilnění prudce přibylo, bil na poplach horký kandidát na německého ministra vnitra. Těžce se seknul

Znásilnění prudce přibylo, bil na poplach horký kandidát na německého ministra vnitra. Těžce se seknul

V minulém týdnu vzbudila v Německu pozdvižení statistika bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU), podle níž v této spolkové zemi v prvním letošním pololetí prudce vzrostl počet znásilnění. Nyní se ukazuje, že jeho čísla neseděla. Opozice ho viní z toho, že chtěl takhle citlivé téma zneužít v kampani před nedělními parlamentními volbami.

Herrmann, který je horkým kandidátem na funkci celoněmeckého ministra vnitra, původně uvedl, že počet oznámených znásilnění v prvních šesti měsících roku stoupl oproti stejnému období loňska o téměř 50 procent ze 463 na 685. Zároveň konstatoval, že počet případů, v nichž jsou podezřelými žadatelé o azyl, uprchlíci před válkou nebo cizinci, kteří mohou dočasně v Německu zůstat, se zvýšil dokonce o 91 procent ze 66 na 126 případů.

Tento týden už ale bavorské ministerstvo vnitra, jehož šéfa tvrdě kritizoval i zdejší premiér Horst Seehofer, uvedlo jiná čísla. Počet znásilnění podle něj ve skutečnosti stoupl o 4,4 procenta ze 68 na 71. Migranti jsou podezřelí ze 17 těchto činů, zatímco loni v prvním půlroce z devíti. Původní číslo 685 se podle ministerstva vztahovalo vedle znásilnění také na trestný čin sexuálního nátlaku.

Celkový počet sexuálních deliktů stoupl o 18,5 procenta z 2942 na 3485. Na rozdíl od Herrmanna ale jeho resort připomněl, že se na konci loňského roku zpřísňovaly zákony. "Je tak logickým následkem, že změna zákona vede k více trestním oznámením," řekl k tomu serveru Spiegel Online odborník na trestní právo Henning Ernst Müller.

Herrmann se kvůli svým nepřesným výrokům stal terčem kritiky nejen ve vlastní straně, ale třeba i u opozičních Zelených a v médiích. "Jeho vystoupení bylo stejnou měrou ostudné jako politicky nebezpečné," konstatoval list Süddeutsche Zeitung. Ministrovi se podle deníku nesmí stát, že takto pomíchá čísla, zvláště u tak citlivého tématu a jen několik dní před volbami. Politika musí podle listu tento skutečný problém řešit racionálně a ne napomáhat šíření hysterie, což posiluje protiimigrační a protiislámskou Alternativu pro Německo (AfD).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek