Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znepokojení Filipínci vyrazili do ulic. Vadí jim brutální praktiky prezidenta Duterteho

Znepokojení Filipínci vyrazili do ulic. Vadí jim brutální praktiky prezidenta Duterteho

Tisíce lidí dnes v Manile protestovaly proti brutálním praktikám prezidenta Rodriga Duterta v boji proti drogám a zatčení opoziční senátorky Leily de Limaové. Demonstranti odsuzovali údajné vraždy tisíců osob podezřelých z překupnictví drog. Podle některých obyvatel hrozí Filipínám návrat diktatury.

„Varujeme před hrozbou vzestupu fašismu,“ prohlásil opoziční aktivista Bonifacio Ilagan. S ostatními demonstranty dorazil před sídlo státní policie, kam byla v pátek senátorka převezena. Úřady ji podezírají z toho, že brala úplatky od překupníků drog. De Limaová, která byla krutě mučena za diktátora Ferdinanda Marcose v 70. letech, prohlásila, že je nevinná a že se nenechá prezidentem Dutertem zastrašit.

De Limaová jako šéfka místního výboru pro lidská práva zahájila vyšetřování podezření, že Duterte jako někdejší starosta města Davao umožnil takzvaným eskadrám smrti zabít bez soudu více než 1000 údajných zločinců, včetně dětí, které žily na ulicích. Nyní také zkoumá okolnosti, za jakých policie podle vlastní statistiky od nástupu Duterteho nástupu k moci v červnu 2016 zabila 2555 podezřelých, zatímco 4000 dalších osob přišlo podle úřadů o život za nevyjasněných okolností.

Duterte, který nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu, loni v listopadu pobouřil část obyvatel rozhodnutím, aby ostatky diktátora Marcose byly uloženy na hřbitově pro národní hrdiny. Na prezidentovu podporu dnes v Manile manifestovaly stovky obyvatel. Odsuzovali opozici, která podle nich destabilizuje zemi. Někteří se na transparentech podle agentury AFP označovali za přátele Bongbonga Marcose, syna bývalého diktátora.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek