Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalý příběh otce z Newtownu: Na škole mu zabili syna, teď musí dokazovat, že vůbec někdy žil

Zoufalý příběh otce z Newtownu: Na škole mu zabili syna, teď musí dokazovat, že vůbec někdy žil

Leonard Pozner si v hlavě přehrával osudové ráno snad milionkrát. Psal se 14. prosinec 2012 a jako každý všední den odvezl své tři děti do školy. Šestiletý Noah měl na sobě tričko s motivem Batmana. „Miluju tě, měj se dnes krásně,“ řekl táta klučinovi. Ta škola se jmenovala Sandy Hook v Newtownu a v ten den tam dvacetiletý Adam Lanza zastřelil 26 lidí, 20 zastřelených bylo ve věku 6 a 7 let. Noah se stal nejmladší obětí. Dnes bojuje celá jeho rodina s nenávistnými lidmi, kteří jim vyhrožují smrtí. Proč?

Drobné tělo chlapce s velkýma hnědýma očima trefilo několik kulek, zcela mu odtrhly čelist a levou dlaň. Tričko se superhrdinou bylo celé od krve. Dnes se snaží Pozner vidět v tragédii tu světlejší stránku, píše Guardian. „Mohl jsem ten den ztratit tři děti, protože další dvě se nacházely v místnosti, která byla přilehlá k Noahově třídě,“ říká. Ve Spojených státech se podobné masové vraždy stávají, ale střelba v Newtownu patří k těm nejstrašnějším. Leonard Pozner si tehdy myslel, že se dozvěděl o lidech už to nejhorší. Mýlil se.

Jen pár dní po masakru se internetem začaly šířit zprávy o tom, že se masakr nikdy nestal a šlo o podvod. Zmíněné zavražděné děti nikdy neexistovaly. Prezident Obama podle konspirátorů zinscenoval incident společně s hnutím proti zbraním. Tehdy se Pozner nacházel v katatonickém stavu. Když se trochu vzpamatoval a zveřejnil pár fotek svého zemřelého syna, dočkal se zlých reakcí: „Falešné dítě“ , „Nezemřelo“, „Zas*anej lhář“, psali mu nenávistně lidé.

Za posledních pět let obdržel výhružky smrtí a to jen proto, že jeho syn zemřel při masakru ve škole. Popírači události jej vyzývali, aby nechal vykopat chlapcovo tělo a dokázal tak, že je skutečně mrtvý. „Nikdy by mě nenapadlo, že budu muset bojovat za odkaz svého dítěte,“ smutně konstatuje. Jedna žena byla kvůli výhružkám už zatčena. Nejhorší Pozner zažil, když někteří zveřejnili fotku jeho domu na internetu a nahlásili ho u sociálních služeb.

Pozner sám dříve věřil konspiračním teoriím. Když dojížděl z Connecticutu do New Yorku, poslouchal krajně pravicová média. Věřil, že se tak dozví více. Jedním z jeho oblíbenců byl Alex Jones, který působil chytře a neotřele. Právě tento komentátor má na svědomí rozšíření teorie o tom, že masakr na škole Sandy Hook byl podvod. V roce 2013 to naznačil Jones svým posluchačům. Pozner Jonesovi napsal následně email: „Netrpěli jsme už dost? Rád jsem vaši show poslouchal. Teď vím, že váš typ pořadů utváří nenávistné lidi.“

Tehdy dostal od Jonesovy asistentky odpověď, že „Alex nemá pochyby o tom, že v Sandy Hook došlo k opravdové tragédii“. O dva roky později už ve své show mluvil zcela jinak. „Sandy Hook je umělý a absolutně podvodný, jsou tam herci. Z mého pohledu je to celé vytvořené. Na začátku jsem tomu nemohl uvěřit. Věděl jsem, že tam byli herci, ale myslel jsem si, že zabili nějaké skutečné děti. Ale je to jen show. Jak jsou troufalí, že použili herce,“ hlásal v rádiu.  

Konspirační teorie v Americe nejsou ničím novým. Většina Američanů například nevěří závěrům vyšetřování smrti prezidenta Kennedyho. Konspirační teorie se objevují i kolem událostí z 11. září. A konspiracím nahrává i současný prezident Donald Trump. Ostatně jedním z jeho poradců je Setve Bannon, který krajně pravicový web vedl. V roce 2015 byl Trump rovněž hostem právě u Alexe Jonese. Trump přátelsky rozmlouval s mužem, který tvrdil, že vláda sype do vody chemikálie měnící lidi na gaye a zabraňuje jim mít děti. „Chci to uzavřít tím, že vaše reputace je skvělá. Nezklamu vás. Budete velmi, velmi, velmi ohromen,“ řekl mu Trump.

Zástupci školy Sandy Hook už vyzvali Trumpa, aby se k událostem vyjádřil a tak dal najevo svůj nesouhlas s konspirátory, kteří pošlapávají památku obětí masakru. Jones se totiž chlubí tím, jak mu Trump po svém vítězství volal. Odpověď zatím neobdrželi. Pozner řekl, že je mu to jedno. Nechce mít nic společného s Donaldem Trumpem a těmi, kteří ho obklopují.

Jak sám uznává, před strašnými událostmi by například byl ochoten věřit kauze Pizzagate. Tehdy se šířili informace o tom, že je Demokratická strana zapojena do obchodu s lidmi a dějištěm událostí je pizzerie ve Washingtonu. Dnes už se na to dívá jinak a bojuje proti hoaxům a poplašným zprávám. 

„Učebnice dějepisu budou o tomto období mluvit jako době masové deziluze. Nebyli jsme na internet připraveni. Mysleli jsme si, že internet nám přinese samé skvělé věci jako výzkum, medicínu, vědu, společnost dobra. Vše, co jsme dostali, bylo ale zrcadlo společnosti a vidíme, jak mohou být lidé naštvaní, zvrácení a nenávistní,“ říká a dodává, že se to nedá jen ignorovat. Zákonodárci ani policie neví, jak s falešným šířením informací naložit. Často jen radí zprávy ignorovat. „Když jsem ztratil Noaha, probudil jsem se a zjistil, že lidé, kteří šíří tyto informace se zajímají více o to, jak šířit strach než zjistit pravdu. A náklady lidskosti jsou v tomto případě obrovské,“ uzavřel.