Zpověď bojovníků Islámského státu z vězení. „Už si nemyslíme, že nevěřící mají zemřít“

Info.cz

Slova tří bojovníků Islámského státu, kteří otevřeně hovoří o svém působení a úloze v jednotkách džihádistického uskupení, vedou přinejmenším k zamyšlení. Úkoly byly brutální, ale zdůvodnění jednoduché. „Jako člen Islámského státu musím postupovat podle pokynů svého velitele. Ty zněly jasně: chladnokrevně zabíjet,“ říká Abdelrahman al-Azy, jeden z vězňů žaláře na severu Iráku.

Když 23letý Abdelrahman seděl v autě a instruoval své spolubojovníky s cílem zavraždit člena irácké protiteroristické jednotky, cítil se hrdě. Teď sedí v poutech a svých činů údajně lituje. Je jedním z mužů, kteří hovořili s novináři CNN v útrobách vězení na neznámém místě v severním Iráku. Každý z těchto tří mužů hrál rozdílnou úlohu ve struktuře teroristické organizace. Všichni tři tvrdí, že s novináři hovořili dobrovolně, bez nátlaku kurdských dozorců. 

Negramotný bojovník

Laith Ahmed je 26letý bývalý tesař. Když jednotky Islámského státu převzaly kontrolu nad jeho vesnicí, nabídly chudému a negramotnému Ahmedovi placenou práci. Ten souhlasil, aniž by pochopil důsledky svého rozhodnutí. „Udělal jsem chybu. Neumím číst ani psát. Vše, co jsem udělal, bylo špatně,“ uvádí pro CNN a rozrušením se mu třesou ruce. „Přísahám, že nás oklamali. Nic nevím. Vzali nás pěšky do Kirkúku a dali nám zbraně. Pak nás rozmístili do specifických oblastí a odešli,“ dodává Ahmed.

Kurdské úřady tvrdí, že byl Ahmed inghamisi (sebevražedný útočník) a vedl do útoku skupinu dalších pěti mužů. On však pro CNN uvádí, že o tomto svém postavení nic neví. „Doufám, že to vše brzy skončí. Netuším, jaký bude můj osud. Půjdu k soudu a doufám, že se jednoho dne budu moct znovu setkat se svou ženou a dětmi,“ dodává Ahmed.

Student - průzkumník

Dvacetiletý Akram Ahmed pracoval v opravně mobilů, když za ním přišel člen Islámského státu s nabídkou spolupráce. Ahmed přiznává, že byl nadšený myšlenkou národa utvářeného zákony islámu. „Chalífát nás přesvědčil skrze náboženství. Jsem studentem šaríe na univerzitě. Takže tyto nápady pro mě byly přesvědčivé,“ vysvětluje. Před útoky na Kirkúk prováděl Ahmed průzkum a sledoval okolí. Pomocí svého telefonu natáčel klíčové vládní a bezpečnostní budovy, hledajíc slabá místa, která by radikálové mohly použít při pozdějším vstupu do města. Podle Kurdů byly minulý měsíc mnohé z těchto lokalit skutečně napadeny teroristy. 

Ahmed tvrdí, že v té době věděl jen velmi málo o ohavnostech života v Islámském státu, o stínání hlav, zotročování nebo mučení. Propagandistická videa džihádistů se mu zdála příliš vzdálená. „Za všechno, co se stalo, nesu odpovědnost. Vše, co se stalo, je moje vina," říká, zatímco se mu lítostně chvějí rty. „Pořád nad tím přemýšlím. Měl jsem mezi iráckými bezpečnostními silami přátele. Doufám, že pro mě jednou bude místo v mé komunitě. Když teď projdu kolem svých lidí, budou říkat, že jsem zabil jejich děti,“ dodává Ahmed.

Money Man – distributor

Abdelrahman al-Azy sliboval před rokem poslušnost Islámskému státu i jeho vůdci Abu Bakru al-Baghdádímu. Bylo to přes mobilní telefon. Zodpovídal za distribuci platů bojovníkům a jejich rodinám. Přidal se k radikálům z čistého přesvědčení a stále se považuje za přísně věřícího muslima. Pro CNN uvedl: „Byl jsem věřící. Věřil jsem v chalífát a věřil jsem v Islámský stát,“ říká ve vězení al-Azy. Na dotaz novinářů, co by se podle něj mělo stát nemuslimům, řekl: „Dřív jsem věřil, že by nevěřící měli být zabiti.“ Teď říká, že se mýlil. „Nevěřím v chalífát, už ne. Samozřejmě jsem pořád muslim a stále se modlím. Nic dalšího se z hlediska mé víry nezměnilo. Ale pokud jde o Islámský stát, nechci s nimi mít už nic společného,“ říká al-Azy.

Navzdory světovému odporu

Příběhy těchto tří mužů dokazují pružnost působení teroristů na několika různých frontách a využívání nejrůznějších typů osobností. Zajímavý je závěr al-Azyho, který si myslí, že samozvaný chalífát přežije. Navzdory faktu, že hrozí zničením Islámského státu koaliční síly 62 národů.

„V Iráku Iskámský stát přežije, protože tu existuje mnoho buněk,“ myslí si al-Azy. Stačí se podle něj podívat na Kirkúk. „Bylo tam tolik buněk. Podle mého názoru, i když Islámský stát ztratí Mosul, bude v Iráku existovat dál,“ zakončuje rozhovor.

sinfin.digital