Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ztráta důvěry, ne zločin. Bílý dům vysvětluje konec bezpečnostního poradce Flynna

Ztráta důvěry, ne zločin. Bílý dům vysvětluje konec bezpečnostního poradce Flynna

Michael Flynn přišel o místo kvůli stykům s Ruskem. Podle informací médií jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o sankcích ještě před Trumpovou inauguracím, aniž by k tomu dostal jakýkoli pokyn. Prezident Trump v něj podle svého mluvčího ztratil důvěru a Flynn z funkce odešel na jeho výzvu.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že Flynnovy aktivity nebyly porušením pravidel. Jedná se podle něj čistě o ztrátu důvěry. Spicer zmínil „řetězec záležitostí“, které výzvě k rezignaci předcházely. Styky s Ruskem hlavního bezpečnostního poradce činily vydíratelným. Trump o jeho krocích prý věděl týdny.

„Zabývali jsme se tím a vyhodnocovali to denně po několik týdnů ve snaze ujistit se o tom, kde leží pravda,“ uvedl mluvčí Bílého domu. Trump i jeho spolupracovníci přesto opakovaně tvrdili, že o tématu nic nevědí a že Flynn důvěru má.

Úřadujícím bezpečnostním poradcem byl podle televize CNN jmenován Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti. Stálého Flynnova nástupce prezident podle svého mluvčího už vybírá z několika kandidátů.

Flynn byl ve funkci poradce Bílého domu méně než měsíc, což je rekordně krátká doba.

V rezignačním dopise, jehož kopii americká média zveřejnila, Flynn uvedl, že během rychlého vývoje své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Mikeu Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Podle deníku The Washington Post jednal Flynn s Kisljakem o amerických sankcích. Flynn to nejdříve popřel, později prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek