Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ztráta Mosulu jako plán Islámského státu: Džihádisté zřejmě porážku využijí v propagandě

Ztráta Mosulu jako plán Islámského státu: Džihádisté zřejmě porážku využijí v propagandě

Po více než osmi měsících bojů se iráckým jednotkám podporovaným západní koalicí povedlo osvobodit Mosul z područí tzv. Islámského státu (IS). Irácký premiér již ohlásil zničení džihádistické organizace. Jak to však vypadá, nic nemusí být tak jednoduché, jak to nyní vypadá.

Magazín The Atlantic přišel s teorií, že pád Mosulu Islámský stát dlouhodobě plánoval a v budoucnu z něj hodlá učinit základ své propagandy. Strategie džihádistů se přitom mohla zrodit už v okamžiku, kdy nad iráckým městem převzali kontrolu.

Aktivitami typu zabíjení rukojmí a následným odesíláním záznamů poprav proti sobě islamisté popudili množství západních států. Provokace vedly k vytvoření koalice, která nyní spolu s domácími vojáky nutí Islámský stát k ústupu z pozic nejen v Mosulu, ale i v syrském městě Rakká.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

The Atlantic předpokládá, že tohle vedení IS vědělo už v roce 2014, kdy dvoumilionový Mosul převzalo. Proč tedy poslalo na jistou smrt tisíce bojovníků a prohlašovalo, že město udrží? Potřebovalo to možná k budoucí propagandě. Ztráta Mosulu podle Atlanticu vůbec není porážkou vedoucí k likvidaci, ale událostí, která proběhla podle plánu.

Cílem IS zřejmě nebylo vytvořit státní útvar, ale získat hegemonii mezi džihádistickými skupinami. Dalším efektem násilí a hrůz bylo vytvoření pro teroristy ideálního světa – polarizovaného, turbulentního.

Islamisté tak mohou současný stav považovat svým způsobem za výhru. Vzhledem k tomu, že se jim podařilo udržet Mosul více než tisíc dní, realizovali v něm dlouho svoji vizi. Přívržencům ho nyní budou prodávat jako sen o ráji, který existoval, a jen oni ho mohou vytvořit znovu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek