Stavební zákon je reformní. Do tří let se dostaneme na úroveň vyspělé Evropy, říká Dostálová

Michal Půr, Jan Palička

Audioverze

Nový stavební zákon je podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), v jejíž gesci stavební řízení je, reformním počinem. I když je jeho plná účinnost včetně kompletní digitalizace plánována až na rok 2023, už v příštím roce by se měly zavádět mechanismy, které přispějí k výraznému zrychlení řízení a to i u velkých staveb jako dálnice. „Po roce 2023 se dostaneme na úroveň vyspělých evropských států,“ slibuje Dostálová. Jaké změny nový zákon přinese? A co ho čeká ve sněmovně?

Poslance čeká projednání návrhu nového stavebního zákona, který podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové není jen velkou novelou předpisů stávajících, ale plnohodnotnou rekodifikací a reformním legislativním počinem. „Kdybych s tímto přišla na Legislativní radu vlády jako s novelou, tak bych, jak se říká, nestačila spočítat schody. Tam je tolik změn, že by mi Legislativní rada vlády řekla, že to v žádném případě nemůže jít pod hlavičkou novely. My tam věci skutečně měníme,“ komentuje podobu návrhu Dostálová. 

Například místo více než 1300 úřadů by jich nově mělo být jen zhruba 300 a velkých změn se dočká i procesní část. „Je tam apelační princip odstraňující to, že si to nyní orgány mezi sebou přehazují, a to včetně apelačních principů u soudů. Lhůty jsou tam nastaveny naprosto jednoznačně, každý investor a stavebník bude mít jistotu, že i kdyby došlo k odvolání a přezkumu, tak se to celé vejde do jednoho roku,“ popisuje Dostálová změny, které by měl nový stavební zákon přinést.

I u velkých staveb typu dálnic by dle jejích slov mělo dojít významnému zkrácení délky řízení. „Pokud bude projekt v souladu s územním plánem, tak se podá jedna žádost o stavební řízení, a včetně odvolání a dokonce i například dědického řízení či posouzení vlivu na životní prostředí je to u těchto nejsložitějších staveb 375 dnů i včetně obeslání účastníků do ciziny, to je v těch nejhorších případech. U normálních projektů bez nutnosti posouzení vlivu na životní prostředí je to 345 dnů, to si dnes každý může v zákoně napočítat. A ty lhůty jsou nepřekročitelné,“ vysvětluje Dostálová.

Nový stavební zákon by podle ministryně měl pomoci i tomu, aby Česko nadále neobsazovalo spodní příčky žebříčku délky stavebního řízení, kde se aktuálně nachází na 157. místě ze 190, přičemž před ním jsou i mnohé rozvojové země. „Pro mě není ani tak měřítkem, že jsme za těmi rozvojovými zeměmi, tam často samozřejmě jsou jiné demokratické principy v rámci schvalování a rozhodování, ale to že jsou před námi veškeré západní státy vyspělé Evropy. To je signál, že něco není v pořádku,“ hodnotí současnou situaci s tím, že její ambicí je dostat se velmi výrazně dopředu. „Po roce 2023, až bude vše plně účinné a plně digitalizované, tak se dostaneme na úroveň vyspělých evropských států,“ uzavírá Dostálová.

sinfin.digital