Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britské premiérce Mayové dochází dech. Náskok její strany před klíčovými volbami padá

Britské premiérce Mayové dochází dech. Náskok její strany před klíčovými volbami padá

Náskok konzervativců britské premiérky Theresy Mayové před opozičními labouristy se snížil z 20 procentních bodů z minulého týdne na 14 procentních bodů. Vyplynulo to z průzkumu výzkumného ústavu ICM, o němž dnes informovala agentura Reuters. Příčinou poklesu volebních preferencí vládní strany je patrně sporný bod volebního programu konzervativců, který se týká vyšších příspěvků seniorů na sociální péči. Předčasné volby v Británii se budou konat 8. června.

Konzervativce by podle ankety volilo 47 procent voličů, což je o jeden procentní bod méně než minulý týden. Naproti tomu podpora Labouristické strany vzrostla o pět procentních bodů na 33 procent. Průzkum se uskutečnil poté, co obě hlavní strany zveřejnily svůj volební program.

Konzervativci v něm mimo jiné slíbili omezení rostoucích výdajů na sociální péči. Strana navrhovala, aby staří lidé platili na sociální péči více než dosud. Volební preference strany se po zveřejnění programového prohlášení minulý čtvrtek propadly, i když různé ankety konzervativcům stále přisuzovaly vítězství.

Agentura Reuters tento bod programu nazvala "patrně největším přešlapem" Mayové v kampani. Premiérka dnes návrh mírnila s tím, že by byl pro příspěvky seniorů zaveden strop. Na otázky novinářů naznačující, že od svého plánu ustupuje, podle Reuters reagovala velmi podrážděně. "Nic se nezměnilo," řekla Mayová.

Proti plánu konzervativců protestovaly charitativní organizace a svazy důchodců a kritizovali ho labouristé i liberální demokraté. Panují obavy, že staří lidé budou muset prodat své domy, aby si mohli péči zaplatit. Mayová to dnes odmítla. "Zajistíme, že nikdo nebude muset prodat svůj dům, aby si zaplatil péči," řekla premiérka.

Předčasné volby si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek