Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britskou hvězdou dne je labourista Corbyn. Fanoušek Marxe, který si vyseděl volební úspěch

Britskou hvězdou dne je labourista Corbyn. Fanoušek Marxe, který si vyseděl volební úspěch

Na prostá čísla sice nejsou vítězem, přesto se britští labouristé a jejich lídr Jeremy Corbyn hlásí o moc. Jedno je totiž zjevné: britská premiérka Theresa Mayová vyšla z voleb, které sama vyvolala, jako poražená. Labouristé posbírali protestní hlasy, bodovali hodně mezi mladými a teď chtějí sestavit vlastní menšinový kabinet a Mayovou vyzývají k rezignaci. V čele tohoto úsilí je přirozeně Jeremy Corbyn, lídr labouristů.

Corbyn přichází krátce po volbách s jasným sdělením, které nedává prostor pochybám. Labouristé jsou podle něj připraveni „sloužit vlasti“. Výsledek své strany ve volbách označil za „neuvěřitelný“. „Lidé volili naději,“ dodal. I když konzervativci získali v nové sněmovně nejvíc křesel, ve skutečnosti podle Corbyna volby vyhráli právě labouristé. Jsou proto připraveni vytvořit menšinovou vládu.

Corbyn má za sebou bouřlivou minulost. Labouristé ho zvolili svým vůdcem po minulých volbách v září 2015. Ještě tři měsíce před volbou šéfa strany byl coby zastánce tvrdé linie naprostým outsiderem, nakonec ale zvítězil jasně, když mu hlas dalo téměř 60 procent hlasujících.

Po takzvaném brexitu vloni v červnu byl Corbyn obviňován z vlažné podpory setrvání země v EU před referendem. Čelil bezprecedentní vzpouře ve vlastní straně, když ho opustily dvě třetiny stínového kabinetu a nedůvěru mu vyslovily tři čtvrtiny jeho poslanců. Odstoupit ale odmítl, i když ho k tomu vyzval i odstupující premiér David Cameron.

Teď jeho možná role budí obavy kvůli dopadům na jednání o brexitu. On sám ujišťuje, že zemětřesení nehrozí. „Naše pozice je naprosto jasná, chceme brexit, ve kterém budou pracovní místa na prvním místě. Nejdůležitější proto je obchodní dohoda s Evropou,“ řekl Corbyn.

Obdivovatel Karla Marxe vzešel z revolučního prostředí, jeho rodiče se seznámili během demonstrací za ukončení občanské války ve Španělsku, narodil se jim 26. května 1949. Jeho otec byl elektrotechnik a matka Naomi učitelka matematiky.

Po absolvování střední školy psal pro noviny, působil v charitě a začal pracovat pro odbory. Od roku 1974 zasedal v zastupitelstvu jedné z městských částí Londýna. Od roku 1983 je poslancem britského parlamentu.

V dobách, kdy se jeho strana posunula k politickému středu, zůstal u svých levicových postojů. Označuje se za demokratického socialistu, je pro opětovné znárodnění zprivatizovaných britských železnic, energetických podniků a poštovních služeb. Je ostrým kritikem politiky rozpočtových škrtů. Vyslovoval se také pro zrušení školného na univerzitách a vytvořil by národní investiční banku, která by využívala veřejné fondy k investicím do infrastruktury a výstavby bytů. Je pro zvýšení vlivu odborů.

Corbyn je důrazný oponent britské účasti ve válce v Iráku. V roce 2003 prohlásil, že bývalý premiér Tony Blair by měl být souzen za válečné zločiny, pokud by vyšlo najevo, že porušil mezinárodní právo. Je taky stoupencem vystoupení Británie z NATO a jednostranného jaderného odzbrojení - ušetřené peníze za střely Trident by dal na rozvoj školství a zdravotnictví.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek