Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bude to drama do poslední chvíle, věří navzdory průzkumům voliči Le Penové

1080p720p480p360p240p

V katolickém kostele svatého Mikuláše právě končí dopolední mše. Nachází se v Latinské čtvrti, jen kousek od břehu Seiny a slavné katedrály Notre Dame. Chorály v latině jsou z něj slyšet až ven, uvnitř je obsazené téměř každé místo. Lidé, kteří postupně vycházejí, mi do jednoho říkají, že už mají odvoleno, chtěli to stihnout před návštěvou kostela. Jejich volbou byla Marine Le Penová. V Paříži, kde v prvním kole s přehledem vyhrál Emmanuel Macron (34,83 % hlasů) a kandidátka krajní pravice skončila až pátá (5 % hlasů), jsou tito lidé takový ostrůvek sám pro sebe.

„Jsem přesvědčený, že Marine Le Penová je nejlepší kandidátkou. Chci svobodnou Francii a ona je lídr, který se soustředí na národ, na nás lidi, a ne na Evropskou unii,“ říká zhruba čtyřicetiletý Ludwig Pere. Stojí za její snahou obnovit průmysl, chce vystoupení z Evropské unie a ze všeho nejvíc chce silněji integrovanou Francii – v překladu méně přistěhovalců, hlavně těch muslimských.

„Máme tu miliony muslimů a asi třetina z nich otevřeně říká, že upřednostňuje muslimské zákony nad těmi francouzskými, to přece není normální,“ rozčiluje se těsně před kostelem. Navzdory průzkumům, které dávají Macronovi až dvacetiprocentní náskok a jasně ho staví do role favorita, Pere věří, že Le Penová ještě může překvapit. Není jediný.

„Bude to drama do poslední chvíle,“ říká mi starší paní, další z fanoušků Le Penové. Do kostela chodí pravidelně, nejméně jednou týdně. Říká, že některá další náboženství nerespektují francouzskou kulturu a proto volí bývalou šéfku Národní fronty.

360p 240p
Francouzské volby pohledem INFO.CZ

Podobně mluví i prodavač pohledů přímo na břehu Seiny – nejdřív mi říká, že volil, ale že nechce říct koho. Když se zeptám, jestli to byl Macron, řekne „Nikdy!“. K Le Penové se hlásí nepřímo, přesto hlasí. Mnohem otevřeněji než třeba voliči krajně pravicového kandidáta na prezidenta Norberta Hofera v Rakousku nebo Donalda Trumpa v USA.

„Právě tento razantní nástup Národní fronty nás děsí,“ říká mi mladý manželský pár při příchodu do volební místnosti nedaleko Pantheonu. Člen ochranky kontroluje ženě kabelku, pak kýve a směřuje je přes malé nádvoří ke komisi. Naráží na frontu, která je tu tak na dvacet minut, a jen potvrzuje, že účast navzdory očekávání příliš neklesla. Okolo poledne se pohybuje na podobných číslech jako při prvním kole před dvěma týdny, tesně nad 28 procenty.

480p 360p 240p
Policejní manévry v Paříži

Oba manželé volili Macrona, Anne Pilová mi říká, že proto, že by nepřežila, kdyby vyhrála Marine Le Penová. Její manžel Herve poněkud optimističtěji vysvětuje, že proto, že je Macron nejlepší.

Na 39letém politikovi se jim líbí jeho elán, jeho pozitivní vztah k Evropské unii. Le Penovou oba považují doslova za „fašistku“. Už jen to, že postoupila do druhého kola voleb, jim vadí.

„Viděli jsme, co strany tohoto typu udělaly jinde, v Polsku, Maďarsku. Politiku Národní fronty známe už dlouho. Nezměnila se, i když se snaží vytvořit tu iluzi.“

Podobně mi odpovídá většina voličů v této místnosti. Větší zájem o Macrona je vidět i na tom, že hlasovací lístky s jeho jménem musí komise častěji doplňovat. Ten se jménem Le Penové si mnozí ani brát nechtějí, přestože je k tomu komise vybízí. „Doufáme, že už nikdy neuvidíme její jméno na volebním lístku v posledním kole,“ říká při odchodu Anne Pilová. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek