Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Corbyn je pro studenty vítězem voleb nehledě na výsledek. Lákal na slib, že zruší školné

Corbyn je pro studenty vítězem voleb nehledě na výsledek. Lákal na slib, že zruší školné

Sotva britské televize oznámily první odhady výsledků, měli studenti fakulty ekonomie a politologie londýnské univerzity LSE jasno o vítězi. Přestože labouristé Jeremyho Corbyna získali méně křesel než vládnoucí konzervativci, je právě levicový vůdce v očích mladých nejúspěšnějším politikem voleb. Premiérku Theresu Mayovou, která má mezi studenty výrazně menší sympatie, naopak považují za poraženou.

Na zprávu o zisku 314 křesel pro Mayovou a 266 pro Corbyna reagoval zaplněný přednáškový sál LSE bouřlivým potleskem. Nebyl však určen Mayové, ale lídrovi labouristů, kterému odhad přisoudil o 34 křesel více než měla jeho strana před květnovým rozpuštěním parlamentu.

"Je mnohem lidštější, to se mu vyplatilo. Lidi nechtějí Mayovou, která myslí jen na ekonomiku a studenti nebo důchodci ji nezajímají," řekla studentka Claire, která s hloučkem přátel zapíjela nečekaně vysoký zisk strany vyznávající rudou barvu červeným vínem.

Studenti mají k levicovému lídrovi pozitivní vztah nejen proto, že jsou tradičními voliči labouristů či liberálních demokratů, kteří si podle odhadu rovněž polepšili proti minulým volbám. Corbyn v kampani slíbil, že zruší či alespoň sníží školné, což mnoho z nich motivovalo jít k volbám.

"Těžko říct, jestli to prosadí, ale je vidět, že lidi tohle téma zajímá," myslí si další mladý návštěvník volebního večírku.

Mezi studenty je i velká část cizinců včetně těch ze zemí Evropské unie, kteří vnímají slabé vítězství Mayové smíšeně. Na jednu stranu mluví o tom, že lidé odmítli její volání po tvrdém brexitu, na druhou stranu se bojí toho, co bude, pokud bez silného mandátu žádnou dohodu s EU nevyjedná.

"Myslel jsem si, že po volbách budu o možnosti studovat nebo později pracovat v Británii vědět víc, ale teď nejsem o moc chytřejší," řekl jeden z přítomných polských studentů školy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek