Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD se odcizila lidem. Chci to změnit, říká Zaorálek. Koalici s Babišem nevylučuje

ČSSD se odcizila lidem. Chci to změnit, říká Zaorálek. Koalici s Babišem nevylučuje

Březnový výrok tehdejšího šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky, že půjde do příští koalice s ANO jen v případě, že bude znovu premiérem, už neplatí. Nový lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nechce zaujímat kategorická stanoviska. „Po volbách se bude rozhodovat o velmi důležitých věcech a mě by mrzelo, kdybychom u toho nebyli. Jde o to, jaké postavení bude mít Česko v Evropě a kam se bude EU vyvíjet,“ říká. Hodlá změnit dosavadní způsob komunikace s voliči, který podle něho působí obstarožně.

Představili jste program nazvaný Dobrá země pro život. Do roku 2022 slibujete zvýšit minimální mzdu na 16 tisíc korun, průměrnou na 40 tisíc. Polepšit si má 98 procent zaměstnanců, pro všechny chcete prosadit pětitýdenní dovolenou. Kde na to stát  a firmy vezmou peníze?

Je to komplexní věc, neznamená jen výdaje navíc. Různé skupiny lidí jsou různě zdaněné a my pro ně navrhujeme určité typy daňových úprav včetně zrušení superhrubé mzdy. Tyto úpravy by měly pomoci daně snížit. Obecně by se na veřejných službách měli podílet nejbohatší, ať už jednotlivci, nebo banky a holdingy. Nyní je to tak, že tyto služby financují hlavně střední vrstvy. To chceme změnit.

Jaká bude hranice měsíčního příjmu pro vyšší zdanění?

Není teď na místě vysvětlovat všechny metody, kterými sociální demokracie postupovala v daňové oblasti, ukazovat pásma a podobně. Podstatné je, že chceme snížit daně 98 procentům zaměstnanců. Daňová progrese bude mířit jen na dvě procenta těch nejbohatších.

Proč jste vycouvali ze záměru vyššího zdanění pro příjmové skupiny nad padesát tisíc měsíčně?

Pro mě to změna není, kritizoval jsem to od začátku. Bylo to nemotorně postavené, nešťastně prezentované. Chtěl jsem, aby v programu bylo napsáno, že 98 procentům zaměstnanců snížíme daně a zvýšíme příjmy. Teď jsem spokojen. Považuji také za podstatné, že chceme snížit daně nejen lidem, ale i malým a středním podnikům.

Celkové zdanění nemáme v úmyslu zvyšovat. Je jen potřeba zvýšit daně velkým právnickým osobám. To jsme marně prosazovali na jednáních s Andrejem Babišem, když vznikalo programové prohlášení současné vlády. Po volbách budeme hledat spojence, kteří by to podpořili.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu E15. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek