Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dělal pro Rothschildy a zažil příběh jako z červené knihovny. Kdo je Emmanuel Macron?

Do 2. kola francouzských voleb je sice ještě daleko a na soudy je zatím příliš brzy, do Elysejského paláce by se však za dva týdny mohl dostat 39letý Emmanuel Macron, který je označován za centristu a někdy také za energického „rebela“. Do ohlášení jeho kandidatury na post prezidenta o něm v Evropě slyšel jen málokdo, ještě před prvním kolem francouzských prezidentských voleb se však jeho tvář dostala na titulní strany většiny evropských médií. Lidé se o možném budoucím prezidentovi Francie chtějí dozvědět víc. Jeho příběh je poutavý také díky manželství s 64letou Brigitte Trogneuxovou, kterou poznal jako učitelku francouzštiny v pouhých 15 letech.

Do Elysejského paláce by se za dva týdny mohl dostat nejmladší prezident v historii Francie. Pokud by se tak stalo, příběh je o to zajímavější, že by zde po jeho boku mohla stát o 25 let starší Brigitte Trogneuxová – jeho bývalá učitelka, kterou poprvé viděl v 15 letech.

Jejich vztah byl trnem v oku hlavně Macronovým rodičům, kteří chtěli, aby se vdaná matka tří dětí držela od mladého Emmanuela zpátky, dokud mu nebude 18. Že by si ji chtěl vzít, jí ale poprvé řekl už v pouhých 17 letech. Po rozvodu Trogneuxové se tak skutečně stalo. Své „ano“ si řekli v roce 2007.

Příběh jako vystřižený z červené knihovny doprovázel Emmanuela Macrona během celé předvolební kampaně, která včera vyvrcholila v první klíčový úspěch. Po prvním kole prezidentského klání, které s 23,7 procenty hlasů vyhrál, je Macron na slibné cestě dostat se do Elysejského paláce. Rozhodnuto bude až 7. května, už dnes ale většina odborníků vsází na to, že do křesla v Elysejském paláci usedne právě on. Kdo je tento vždy upravený mladý politik a co od něj čekat?

Jako investiční bankéř pracoval pro banku Rothschild & Cie. Do povědomí se dostal jako ministr hospodářství. Vládní křeslo opustil loni v srpnu, aby se mohl věnovat svému hnutí Vpřed! (En Marche!) a pustit se do boje o post prezidenta naplno.

Macron se prezentuje jako centrista, který dokáže voličům nabídnout alternativu k dosavadní politické elitě. „Macron je rebel a největší politický novátor, kterého Francie po druhé světové válce měla,“ řekl před nedávnem redakci analytik Asociace pro mezinárodní otázky Filip Chráska. „Stojí mimo tradiční francouzské politické strany a pro řadu voličů dnes představuje jedinou alternativu k zajetým pořádkům.“

Podle politologa z Masarykovy univerzity Michala Pinka se však Macron spíš blíží populismu, který voličům slíbí, co jim na očích vidí, a je velkou neznámou, zda se mu podaří velké plány naplnit. „Toho se obávám, že je pan Macron sice krásný marketingový produkt, který se celé řadě lidí líbí, ale nikdo už moc nepřemýšlí nad tím, že pro jeho plány, které slibuje, potřebuje většinu na půdě Národního shromáždění a partnery, se kterými to bude schopen vyjednat a prosadit,“ myslí si Pink.

Macron, který chodí na veřejnost vždy v elegantním obleku, láká mladé voliče a je splněným snem také pro bruselské elity. Převládá u něj totiž proevropské cítění a rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie a kritizuje. Podporu demokracie vidí hlavně v povzbuzení růstu středních vrstev, chce zvýšit úroveň školství a snížit současnou desetiprocentní nezaměstnanost na sedm procent.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek