Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Expert pro INFO.CZ: Mayová je poražená. Je velká šance, že budou další volby

Expert pro INFO.CZ: Mayová je poražená. Je velká šance, že budou další volby

Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla porážku v předčasných volbách, které sama vypsala s cílem posílit svoji pozici. Překvapivý výsledek uvrhnul do nejistoty nejen ostrovní království, ale i zbytek Evropské unie, protože má zásadní dopady na jednání o brexitu. Podle politologa Lubomíra Kopečka, kterého INFO.CZ oslovilo, může výsledek čtvrtečních voleb vyústit v opětovné vypsání předčasných voleb. „Šance na další předčasné volby je v této konstelaci vysoká. Nebylo by to poprvé, třeba v roce 1974 po podobně problematickém výsledku voleb se stejný rok konaly volby nové,“ říká v rozhovoru.

Mayová sice vypsala předčasné volby s tím, aby získala více než dosavadních 330 mandátů, nakonec ale konzervativci většinu v dolní komoře po volbách ztratili. Podle Kopečka tak výsledek voleb vyznívá jako jejich porážka, i když formálně získali nejvíc mandátů. „Sázka předsedkyně konzervativců Terezy Mayové, že vyvoláním předčasných voleb posílí svůj mandát, nevyšla,“ glosuje neúspěšnou strategii politolog.

Kopeček se domnívá, že Mayovou do určité míry poškodily mimo jiné teroristické útoky či debata kolem toho, že před lety jako ministryně vnitra prosadila snížení stavu policistů. Příčin propadů konzervativců podle něj ale bude více. A jaké budou dopady volebních výsledků? „Výsledek Mayovou může ohrozit jednak z hlediska vnitrostranického: poražený lídr má vždycky otřesené postavení. Je otázka, zda ji nenahradí v čele strany někdo jiný,“ míní Kopeček. Ostatně tlak na rezignaci předsedkyně konzervativců podle agenturních zpráv sílí, Mayová již také avizovala na páteční dopoledne projev, ve kterém se k důsledkům voleb vyjádří.

„Další velký problém je, jak vládnout dál. Možný a pravděpodobný je jednobarevný menšinový kabinet konzervativců, který by mohl přežívat díky ad hoc dohodám o zákonech s některými opozičními stranami,“ odhaduje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle některých ohlasů se ale může o sestavení menšinového kabinetu pokusit lídr Labouristů Jeremy Corbyn. „Je ale jasné, že je to s ohledem k vyjednávání o Brexitu špatná varianta, protože takový kabinet bude mít slabý mandát a cokoliv dojedná, bude pod velkou hrozbou, že to v dolní sněmovně neprojde,“ připomíná ale Kopeček

Za další možnou vládní varianta Kopeček označuje nějakou formu koaliční vlády konzervativců s někým dalším. „Nicméně vytváření takového kabinetu při tomto výsledku voleb je těžko představitelné, i když ne úplně vyloučené. Spojenectví konzervativců s ulsterskými unionisty, kteří jsou jim politicky nejblíže, nemá jasnou většinu. Koalice konzervativců s labouristy nebo konzervativců se Skotskou národní stranou, která by obě výraznou většinu měly, je vzhledem k velkým programovým rozdílům jen teoretická možnost, která asi ani nebude reálně zvažovaná,“ říká Kopeček s tím, že v úvahu připadá ještě koalice konzervativců s liberálními demokraty. „Ale tam je těžko překonatelný rozdíl právě ve vztahu k Brexitu.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek