Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Penová se prezidentkou nestane. Výhra by překvapila především ji samotnou, tvrdí politolog

Po včerejším prvním kole prezidentských voleb je jasné, kteří dva kandidáti mají šanci usednout do křesla nového francouzského prezidenta. V druhém kole se o místo v Elysejském paláci utkají centristický kandidát hnutí En Marche! Emmanuel Macron a šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. O vítězi závěrečného duelu se sice rozhodne až za 14 dní, podle odborníka na francouzský politický systém Michala Pinka je ale výhra Le Penové málo pravděpodobná. Osud Francie v rukou Macrona je ale velká neznámá. Lidem toho totiž hodně nasliboval, není však jisté, zda pro své plány získá potřebnou podporu. K jeho volbě už teď ale vyzval i současný francouzský prezident Francois Hollande. 

23,7 procenta pro Emmanuela Macrona, 21,5 procenta pro Marine Le Penovou a totální propad socialistů – takový je výsledek prvního kola prezidentských voleb ve Francii. Do druhého kola se neprobojovali ani zástupce republikánů François Fillon a kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon, kteří získali necelých 20 procent hlasů. Podle politologa se zaměřením na francouzský politický systém z Masarykovy univerzity v Brně Michala Pinka nejde o překvapivý výsledek.

„To, že socialisti po pěti letech propadli, je tak trochu očekávatelné, protože současné okolnosti nejsou pro socialisty dobře se profilující. Není tu problém nezaměstnanosti, ani jiná hrozba v typicky levicovém pojetí. Politika dnes navíc není založena na hodnotově programových otázkách, ale na emocionálním vzplanutí a na úspěšném marketingovém mixu,“ řekl pro INFO.CZ Pink.

Právě tyto faktory se zasloužily o to, že druhé kolo souboje o Elysejský palác bude zajímavá podívaná. Do jednoho ringu se proti sobě postaví 39letý „energický rebel“, který by se stal nejmladším prezidentem Francie v historii, a šéfka nacionalistické a radikální Národní fronty, která volá po odchodu země z Evropské unie.

Přestože se Le Penová dostala až takhle daleko, šance na ovládnutí druhého kola jsou podle Pinka mizivé. „Problém je, že ten kdo jde volit Le Penovou, nejde volit ji, ale jde volit proti všem. Není to o tom, že bych byl voličem, protože souhlasím s jejím názorem, ale protože nesouhlasím s těmi ostatními a chci, aby dostali na frak,“ tvrdí politolog.

Francouzská nacionalistka tak podle něj půjde ve stopách svého otce a zakladatele Národní fronty Jean-Marie Le Pena, který se v roce 2002 utkal v prezidentských volbách s Jacquesem Chiracem. Ten ho porazil drtivou většinou 80 ku 20. „Le Penová sice dostane víc hlasů než její tatínek před 15 lety, ale že by se v tuto chvíli stala prezidentkou Francie, to by nejvíc překvapilo ji samotnou,“ tvrdí Pink.

Sága Le Penů po moci netouží

Aby se Le Penová stala prezidentkou, musela by podle Pinka v první řadě donutit všechny své voliče, aby k volbám opětovně přišli. Pak by následoval druhý krok, který by ale byl těžko dosažitelný – získat voliče neúspěšných kandidátů. „Musel by nastat nečekaný scénář, kdy by kandidát krajní levice a jeho názoroví lídři v regionech otevřeně podpořili Le Penovou, ale to nenastane,“ myslí si politolog.

Ovládnutí druhého kola je proto pro Le Penovou téměř nedosažitelná meta. Takový scénář by se nezměnil, ani pokud by Francii zasáhl další těžký teroristický útok podobný tomu z listopadu v roce 2015. „Teroristické útoky těmto lidem nenahrávají, protože to je něco, co se v současné francouzské společnosti dostalo na stejnou úroveň jako třeba mrtví na silnicích v Česku. To, že dnes na silnicích v Česku denně zemřou tři čtyři lidé, je naprosto běžné a nikdo kvůli tomu nepřestane jezdit autem,“ tvrdí Pink.

I kdyby měla Le Penová šanci sebevětší, šéfka Národní fronty se podle politologa ani prezidentkou ve skutečnosti vůbec stát nechce. „Celá sága Le Penů po moci vůbec netouží. Chtějí se profilovat a získávat čím dál víc protestních hlasů, ty kumulovat a z toho dlouhodobě žít,“ řekl Pink redakci s tím, že takové strany to dělají proto, aby zvýšily svůj zisk a ovlivňovaly chování vládnoucích elit.

Krásný, ale sám a těžko prosaditelný

Podle politologa z Masarykovy univerzity tak druhé kolo voleb, které se uskuteční 7. května, na plné čáře ovládne Emmanuel Macron, který je během celé předvolební kampaně označován za centristu. Zda je právě on pro Francii ten pravý, se teprve ukáže. „Co čekat od Macrona, nikdo neví. Funguje totiž tím způsobem, že se zeptá společnosti: ‚Prosím vás, řekněte mi, co byste rádi a já vám to slíbím‘. Pan Macron se svým chováním daleko víc blíží populismu, než etablované politické straně. Co je pan Babiš? I on je centrista, konzervativec, liberál,“ tvrdí Pink.

Pro Macrona bude kromě prezidentských voleb klíčový také výsledek voleb do Národního shromáždění a zda se mu podaří získat většinu z celkových 577 poslanců, což pro něj nebude snadné.  „Hrozí, že se dočkáme nějakého kočkopsa, kdy sice bude Macron prezidentem, nebude mít ale většinu svých poslanců v Národním shromáždění. Pak by nastalo období kohabitace, kdy by pan prezident mohl v některých oblastech krátkodobě nějak rozhodnout, byl by ale silně omezený,“ říká politolog s tím, že zatím nelze tušit, jak to dopadne.

Emmanuel Macron se například velmi pozitivně hlásí k Evropské unii, podle Pinka by to však mohlo mít opačný efekt. „Tam je otázka toho, jestli nepáchá až příliš dobra pro Evropu. Jestli to, co on považuje za léčbu, nakonec nepovede ještě k větším rozklížením,“ tvrdí politolog. Kandidáti by se podle Pinka měli na Macronově místě spíš snažit, že vyslyší kritické hlasy a budou na ně reagovat.

„Toho se obávám, že je pan Macron sice krásný marketingový produkt, který se celé řadě lidí líbí, ale nikdo už moc nepřemýšlí nad tím, že pro jeho plány, které slibuje, potřebuje většinu na půdě Národního shromáždění a partnery, se kterými to bude schopen vyjednat a prosadit,“ myslí si Pink. Jak bude Francie vypadat po letošních volbách, tak budeme reálně vědět v červnu a následujících měsících, kdy bude známé i složení dolní komory Parlamentu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek