Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Penová uznala porážku. Vyjádřila obavu o osud Francie

360p240p

Marine Le Penová uznala porážku ve druhém kole prezidentských voleb. První odhady po uzavření volebních místností jí přisuzovaly zhruba 34 procent hlasů, vítězem se stal favorizovaný Emmanuel Macron. Le Penová vystoupila krátce po skončení hlasování a poděkovala svým stoupencům. Uvedla, že druhé kolo voleb znamená naprostou změnu francouzské politické scény, ze které zmizely tradiční strany, a že si lidé zvolili kontinuitu. Hodlá usilovat o vznik jakési široké nacionalistické fronty, skrze kterou by dál prosazovala své politické cíle.

Národní fronty si s druhým místem Marine Le Penové na jednu stranu připsala úspěch, když získala hlasy milionů nespokojených voličů. Na druhou stranu, zklamání bylo nepřehlédnutelné. Po promítnutí prvních odhadů se sálem, kde politička měla vystoupit ozvalo nesouhlasné bučení a pískot. "Nechci o tom mluvit, možná až si dám něco k pití," ilustrovala odpověď jedné z přítomných dam pro INFO.CZ neutěšenou náladu mezi příznivci nacionalistické političky.

Ačkoli průzkumy dopředu naznačovaly propastný rozdíl mezi Le Penovou a vítězným Macronem, její příznivci zkrátka nevzdávali naději. "Čekala jsem, že vyhraje. Do poslední chvíle jsem tomu věřila. Ale 34 % (zisk přisuzovaný prvními odhady - pozn. redakce) je taky úspěch, i to je historický pokrok a příště už vyhraje. Macron jen prohloubí krizi. Nezáleží mu na lidech, budeme se mít ještě hůř," shrnula pro INFO.CZ obavy přítomných Francouzů volička Le Penové Anne. 

Přesto se Le Penová dočkala skandování, ovací a díků. V krátkém projevu pak slíbila, že bude v čele boje pro ty, kdo chtějí Francii, která bude víc hájit svoji bezpečnost a svůj sociální model, a bude proto usilovat o reformu své domovské Národní fronty, kterou chce přetvořit v široké "zastřešující" hnutí. O osud země pod vedením Emmanuela Macrona má obavy.

„Francouzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili kontinuitu. Blahopřeji mu ke zvolení a, protože mám na srdci vyšší zájmy země, přeji mu úspěch,“ prohlásila Le Penová v první reakci v parku Vincennes na jihovýchodě Paříže před stovkami svých příznivců.

„Chtěla bych poděkovat 11 milionům Francouzů, kteří mi dali svůj hlas a svou důvěru,“ dodala.

720p 480p 360p 240p
Marine Le Penová vystoupila po porážce ve druhém kole prezidentských voleb. Atmosféru mezi jejími příznivci zachytilo INFO.CZ přímo na místě.

Marine Le Penová ve druhém kole prezidentských voleb sice výrazně prohrála, přesto neodchází z letošních prezidentských voleb úplně poražená. V prvním kole dosáhla na historicky nejvyšší podporu pro svou stranu, ve druhém kole podle odhadů dosáhla dvojnásobného zisku hlasů ve srovnání se svým otcem Jeanem-Marie Le Penem, který byl překvapivým finalistou prezidentských voleb v roce 2002.

720p 480p 360p 240p
Marine Le Penová právě dorazila do Le Chalet du Lac v Paříži, kde bude čekat na vyhlášení výsledků 2. kola prezidentských voleb.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek