Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron po vítězství zbrojí na parlamentní volby. Přeběhl k němu expremiér Valls

Macron po vítězství zbrojí na parlamentní volby. Přeběhl k němu expremiér Valls

Hnutí nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona hodlá před červnovými parlamentními volbami posílit bývalý socialistický premiér Manuel Valls. Oznámil to v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL s tím, že se na kandidátce uskupení bude ucházet o zvolení. Macronovo hnutí má po jeho úspěchu v prezidentských volbách za prioritu připravit se na brzké parlamentní volby.

Macron v pondělí po svém volebním vítězství formálně rezignoval na funkci šéfa hnutí En Marche! (Vpřed!), které se následně přejmenovalo na La République en marche (Republika v pohybu). Podle vedení má tento krok přiblížit dosud velmi neformálně organizované hnutí struktuře klasické politické strany a usnadnit přijímání nových členů.

„Protože jsem republikán, protože jsem člověk z levice, protože zůstávám socialistou, protože nepopřu 30 let svého působení v politice, protože jsem také vykonával veřejnou funkci a vím, že vládnout Francii je obtížné,“ vysvětlil Valls svůj přechod z levice do centristického hnutí.

V premiérské funkci se těšil velké oblibě a média jej pasovala na nástupce současné hlavy státu Françoise Hollandea, v primárkách jej však porazil Benoit Hamon, který neuspěl v prvním kole prezidentských voleb.

Strana nového prezidenta nyní ve velkém nabírá kandidáty na všech 577 parlamentních křesel a kompletně je chce představit ve čtvrtek. Podle průzkumů má šanci stát se nejsilnějším parlamentním uskupením, k prosazení klíčových reforem ale bude muset získat většinu křesel nebo přesvědčit ke spolupráci některou z tradičních stran.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek