Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová dovedla Británii k povolebnímu patu, konzervativci ztrácejí většinu

Mayová dovedla Británii k povolebnímu patu, konzervativci ztrácejí většinu

Britští konzervativci při postupném sčítání hlasů v parlamentních volbách předstihli opoziční labouristy a poměrně těsně vedou, ale přesto jsou poraženými. Podle prognóz se jim nepodaří získat v parlamentu většinu, a tak budou nutná koaliční jednání. Premiérka Theresa Mayová, která svolala předčasné volby s tím, aby získala silnější mandát pro jednání o Brexitu a zemí více stabilizovala, se tak dostává do pozice poraženého. Na její adresu míří stále četnější výzvy k rezignaci. Ke stabilitě bude země mít daleko.

Konzervativci ztratili parlamentní většinu, zdrcující výsledek předpovídá například odhad agentury Reuters. Naopak výrazně posílili labouristé, kteří mají odlišné názory nejen na Brexit, ale na správu celé země. Stále je ale třeba brát v potaz, že jde o odhady. „Politici z konzervativní strany tomu prostě nevěří. Pokud by tomu ovšem tak bylo, byla by to katastrofa pro Mayovou a celou stranu,“ uvedla televize BBC.

Libra po oznámení odhadů začala velmi prudce oslabovat, což se může změnit s tím, jak budou výsledky upřesňovány.V úvodu obchodování na sijských trzích se propadla o dvě procenta. Podle odhadů zásadně oslabila i Skotská národní strana, což by naprosto změnilo diskusí případné nezávislosti Skotska a jeho případné setrvání v EU.

Za "zcela katastrofální" pro Konzervativní stranu i pro premiérku Theresu Mayovou označil odhady někdejší ministr financí ve vládě premiéra Davida Camerona George Osborne. "Pokud jsou odhady jen trochu přesné, je to zcela katastrofální pro konzervativce i pro Theresu Mayovou," řekl stanici ITV News. Podle něj bude s takovými výsledky jen těžko možné, aby Konzervativní strana zůstala u moci. Zároveň je ovšem přesvědčen, že i pro labouristy bude stejně složité vytvořit koaliční vládu.

Ministr obrany ve vládě premiérky Mayové Michael Fallon zdůraznil, že nejde o výsledky, ale o odhady. "Tyto odhady se v minulosti mýlily, v roce 2015 podhodnotily náš zisk," uvedl.

"Je to pokračování neklidu a nepředvídatelnosti," prohlásil bývalý stínový ministr financí za labouristy Ed Balls.

Někdejší šéf Liberálních demokratů Menzies Campbell řekl, že bude těžké, aby jeho strana vstoupila do nějaké koalice poté, co pro ni znamenala koaliční vláda s konzervativci v letech 2010 až 2015. Předseda Liberálních demokratů Tim Farron to podle Campbella prohlásil jasně: "Řekl žádný pakt, žádná dohoda, žádná koalice."

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek