Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová nehodlá připustit prohru. Po poledni jde královnu žádat o povolení k sestavení vlády

Mayová nehodlá připustit prohru. Po poledni jde královnu žádat o povolení k sestavení vlády
 

Britská premiérka Theresa Mayová po poledni požádá královnu o povolení sestavit vládu na základě výsledků čtvrtečních předčasných voleb. V nich sice konzervativci získali nejvíc hlasů, ale oslabili a přišli zřejmě o většinu. Mayová je pod tlakem, aby po hlasování rezignovala. Její plán na sestavení nové konzervativní vlády se má opírat o podporu severoirské strany DUP.

Mayová měla podle dřívějších informací vystoupit s projevem v 11:00 SELČ. Spekulovalo se, zda oznámí, či neoznámí svou rezignaci. Podle mluvčího předsedkyně vlády ale Mayová zamíří za královnou, aby získala pověření sestavit vládu.

Podle televizní stanice Sky News kabinet sestavený Konzervativní stranou podpoří severoirská strana DUP, která získala v Dolní sněmovně deset křesel. Konzervativci mají podle dosavadních výsledků 318 mandátů. Rozděleno je 649 z 650 křesel.

O možnost sestavit vládu se ale hlásí i labouristé Jeremyho Corbyna, kteří zaznamenali ve volbách úspěch a chtějí sestavit menšinový kabinet. Corbyn dnes vyzval premiérku Theresu Mayovou k rezignaci.

Výsledek své strany ve volbách označil za "neuvěřitelný". Jednání o odchodu Británie z Evropské unie, které bylo jedním z hlavních důvodů, proč se premiérka Theresa Mayová rozhodla v dubnu vypsat předčasné volby, podle Corbyna musí pokračovat. Jednání o takzvaném brexitu by měla začít již 19. června. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek