Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miláček globálních elit a lhářka žijící z nenávisti. Macron a Le Penová si to vyříkali před kamerami

Miláček globálních elit a lhářka žijící z nenávisti. Macron a Le Penová si to vyříkali před kamerami

S napětím očekávaný středeční televizní duel finalistů francouzských prezidentských voleb, kteří se v neděli utkají v rozhodujícím kole, vedli oba aktéři podle předpokladů od začátku bez rukaviček. Marine Le Penová hned nazvala svého rivala Emmanuela Macrona "miláčkem systému a elit", na což se jí dostalo odpovědi, že její "strategií je spousta lží" a že "Francie si zaslouží něco lepšího".

"Pan Macron je kandidátem divoké globalizace, nejistot, sociální brutality, války všech proti všem, ekonomického pustošení zejména našich velkých skupin, čtvrcení Francie velkými ekonomickými zájmy, komunitarismu," prohlásila nacionalistka Le Penová.

"Vaší strategií je říkat spoustu lží," reagoval centristický kandidát hnutí Vpřed!. "Jste dědičkou systému, který po desetiletí žije z hněvu Francouzů," dodal Macron v televizním duelu, který sledovaly miliony televizních diváků nejen ve Francii, ale i v zahraničí.

V průběhu debaty, která trvala více než dvě hodiny, se aktéři za účasti dvou moderujících novinářů věnovali čtyřem tématům: ekonomice, terorismu, vzdělávání a Evropě.

Macron mimo jiné slíbil dávky v nezaměstnanosti nezávislým řemeslníkům, obchodníkům a zemědělcům, kteří zbankrotují, ale v současné době nemají nárok na dávky. Oznámil také, že hodlá zvýšit daně důchodcům, kteří jsou bohatí. Le Penovou přitom obvinil, že nemá žádný plán, jak financovat politické záměry, o nichž hovoří, a voliče se snaží jen mást lžemi.

Le Penová exministra hospodářství obvinila, že byl členem neúspěšné vlády. "Já jsem kandidátka kupní síly. Vy jste kandidát skoupení Francie," prohlásila. Macrona pak nařkla, že "velké problémy bezpečnosti a terorismu v jeho plánech naprosto chybějí". "Nemáte žádný plán, a co víc, jste vůči islámskému fundamentalismu přívětivý. Musíme vykořenit islamistickou ideologii," zdůraznila kandidátka.

Její soupeř reagoval obviněním, že Le Penová představuje nebezpečí občanského konfliktu. "Přinášíte této zemi občanskou válku (...) Boj proti teroristům neznamená padnout do léčky občanské války," prohlásil Macron a dodal, že právě to je past, "do níž nás chtějí teroristé vlákat". Slíbil, že "bude proti islamistickému terorismu bojovat na všech frontách bez zhoršování tohoto problému".

Soupeři v klání o prezidentský úřad se rovněž tvrdě střetli ohledně Evropské unie a evropské měny. "Euro je měna bankéřů, ne lidí," řekl Le Penová, která chce, aby se Francie vrátila k franku, a euro považuje za ztracený projekt. Slíbila také, že stane-li se prezidentkou, vypíše referendum o větší nezávislosti Francie na Evropské unii.

Macron ji v odpovědi označil za "expertku na strašení" lidí. Opuštění eura by podle něj byl "fatální" krok, stejně jako odklon od unie.

Pokud jde o zahraniční politiku, Le Penová mimo jiné řekla, že "Francie nemá žádný důvod pro studenou válku s Ruskem". Považuje se za nejlepšího politika pro jednání s Moskvou, s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i s Británií, která se připravuje na odchod z EU.

Větší naději na vítězství má v neděli Macron, kterého v průzkumech zatím podpořilo kolem 60 procent dotázaných. Stoprocentně jistý si však výhrou jistý být nemůže kvůli obavám z nízké volební účasti.

V prvním kole voleb předminulou neděli dostal Macron 24 procent hlasů a Le Penová 21,3 procenta. Oba politici nyní usilují o stoupence ostatních poražených kandidátů. Jde zejména o skoro 40 procent hlasů, které dostali dohromady pravicový konzervativec François Fillon a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon.